Religia

30.11.2019 aktualizacja 01.12.2019

Relikwia Żłóbka Jezusa z Rzymu dotarła do Betlejem

Procesja z Relikwią Żłóbka w Betlejem. Fot. PAP/EPA Procesja z Relikwią Żłóbka w Betlejem. Fot. PAP/EPA

Niewielki fragment żłóbka, w którym według tradycji Maryja miała złożyć nowo narodzonego Jezusa, został w sobotę uroczyście wprowadzony do kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem, który sąsiaduje bezpośrednio z Bazyliką Narodzenia Pańskiego.

Relikwia została przekazana do Betlejem na podstawie decyzji papieża Franciszka. Powróciła do miejsca narodzin Jezusa po prawie 1400 latach nieobecności - podkreślają agencje.

Niewielki kawałek klonowego drewna o wymiarach 2,5 cm długości na 1 cm szerokości, był jednym z pięciu fragmentów żłóbka, przechowywanego od VII wieku w kryształowej urnie w krypcie pod ołtarzem głównym w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Sacra Culla (łac. cunabulum), czyli Święta Kolebka, to jedna z najsłynniejszych rzymskich relikwii.

Uroczystościom wprowadzenia relikwii Żłóbka do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem przewodniczył w sobotę kustosz Ziemi Świętej, franciszkanin Francesco Patton.

Relikwia przybyła do Betlejem z Jerozolimy, gdzie była wystawiona w nocy z piątku na sobotę w kościele na całonocne czuwanie. Na czele procesji wnoszącej relikwię do betlejemskiej świątyni szli palestyńscy harcerze przygrywający na dudach - zaznacza AFP w korespondencji z Betlejem.

CZYTAJ TAKŻE

Zanim nastąpiło wprowadzenie relikwii do świątyni, o. Patten, najwyższy przełożony franciszkańskiej kustodii, zajmującej się opieką nad miejscami kultu w Ziemi Świętej, uniósł relikwię nad głowami wiernych i pobłogosławił wszystkich zgromadzonych na Placu Narodzenia Pańskiego.

"Powrót tej relikwii jest ogromnie ważny. Mówimy o drewnianej konstrukcji, która stanowiła oryginalny żłóbek betlejemski, wywieziony z Ziemi Świętej ok. 640 roku" - powiedział kustosz Ziemi Świętej w rozmowie z AFP. "W tym okresie papieżem był Teodor, który miał palestyńskie korzenie" - podkreślił.

O. Patton wyraził nadzieję, że restytuowany blisko 1400 lat później fragment Żłóbka "pozostanie już w Betlejem na zawsze".

Przekazanie relikwii to moment o szczególnym wymiarze duchowym dla Palestyńczyków - pisze w komentarzu Associated Press. Sobotnia uroczystość odbyła się w przededniu rozpoczęcia Adwentu, okresu oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

O powrót Relikwii Żłóbka do Betlejem zabiegały władze Autonomii Palestyńskiej. Jak informował burmistrz Betlejem Anton Salman, ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła w trakcie wizyty prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie w grudniu 2018 roku.

Władze palestyńskie spodziewają się, że powrót relikwii będzie skutkować zwiększeniem liczby pielgrzymów nawiedzających miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Wieczorem na placu przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego, nad którą pieczę sprawują prawosławni mnisi greccy oraz mnisi ormiańscy, odbędzie się uroczystość zapalenia świateł na drzewku bożonarodzeniowym. Będzie jej przewodniczyć palestyński przywódca Mahmud Abbas.

Bazylika Narodzenia w Betlejem jest jednym z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących kościołów chrześcijańskich na świecie. Pod prezbiterium bazyliki znajduje się poświadczone tradycją i w źródłach pisanych miejsce narodzin Jezusa w grocie zamienionej w kaplicę. Na terenie Groty Narodzenia znajduje się Kaplica Żłóbka, która jest własnością franciszkanów (OFM).

Władze Autonomii Palestyńskiej wystąpiły w 2011 roku o wpisanie miasta Betlejem wraz z całym kompleksem bazyliki na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wspólnoty chrześcijańskie, obawiając się komplikacji natury prawnej, nieprzychylnie odniosły się do tej inicjatywy.

Władze Betlejem przewidują, że uroczystości z okazji powrotu relikwii Żłóbka przeciągną się do świąt Bożego Narodzenia. (PAP)

mars/ akl/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL