Kultura i sztuka po 1989 roku

08.12.2019

Rozstrzygnięto 77. Konkurs Szopek Krakowskich

77. Konkurs Szopek Krakowskich: prezentacja przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Kraków, 05.12.2019. Fot. PAP/J. Bednarczyk 77. Konkurs Szopek Krakowskich: prezentacja przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Kraków, 05.12.2019. Fot. PAP/J. Bednarczyk

W niedzielę ogłoszono nazwiska zwycięzców 77. Konkursu Szopek Krakowskich. Zgłoszono do niego 131 prac doświadczonych twórców, a także młodzieży i dzieci.

Wśród seniorów, do tej kategorii zgłoszono 48 prac, jeśli chodzi o szopki duże, najlepsi okazali się Zbigniew Zyman i Leszek Zarzycki. Za prace średniej wielkości nagrody dostali Zbigniew Gillert i Dariusz Czyż. Najpiękniejszą małą szopkę stworzył Maciej Moszew, a miniaturową Zbigniew Madej.

Za najlepszą szopkę rodzinną, wyłonioną z 20 prac, uznano dzieło Jerzego Dumańskiego, Madaleny Dumańskiej-Kani i Amelii Kani. Z kolei szopkę Julii Janczury uznano za najlepszą wśród zaproponowanych przez młodzież. Pokonała ona pozostałe dziesięć.

CZYTAJ TAKŻE

W tym roku dzieci zgłosiły 52 prace. Wśród najstarszych (12-14 lat) najlepsze przygotowali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Krakowie i młodzież z Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie. Wśród młodszych (9-11 lat) zwyciężczynią okazała się Amelia Wojtanowska, a wśród dzieci startujących w kategorii do lat ośmiu zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 w Krakowie.

Twórcy mieli szansę zdobyć punkty za nawiązanie do tradycji, architekturę, kolorystykę, lalki, elementy ruchome, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w oddziale Celestat MHK.

W czwartek przed południem, kiedy rozpoczął się konkurs, na Rynek Główny tradycyjnie przybyli szopkarze ze swoimi pracami i zajęli miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Po hejnale w samo południe korowód twórców przeszedł wokół Rynku przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek.

W ubiegłym roku szopkarstwo krakowskie trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Decyzja o wpisie zapadła podczas XIII sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Port Louis na Mauritiusie. To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę UNESCO.

Konkurs organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie spowodowanej wybuchem wojny konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia.(PAP)

nak/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL