Kampania 1939

26.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

27 sierpnia rekonstrukcja bitwy pod Mławą

Rekonstrukcja bitwy pod Mławą. 2015 r. Źródło: Magdalena Grzywacz, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Mława Rekonstrukcja bitwy pod Mławą. 2015 r. Źródło: Magdalena Grzywacz, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Mława

Przygotowany przez specjalne grupy pirotechniczne pokaz wybuchów na polu walki, będzie jednym z elementów tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Mławą z września 1939 r. Historyczne widowisko odbędzie się 27 sierpnia na polach w Uniszkach Zawadzkich (Mazowieckie).

Inscenizacja bitwy pod Mławą należy do największych tego typu. Jest też jedną z nielicznych rekonstrukcji, które rozgrywane są z wykorzystaniem oryginalnych fortyfikacji ze szczególną dbałością o szczegóły historyczne.

W tym roku, w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbędzie się 9. edycja odtworzenia historycznych wydarzeń związanych z bitwą pod Mławą. Po raz pierwszy inscenizacji tej towarzyszyć będą ogólnopolskie obchody święta Wojsk Lądowych.

Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. ostatni z żyjących uczestników bitwy pod Mławą 102-letni kapitan Józef Węgiel, w 1939 r. żołnierz 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich, a także prezydent RP Andrzej Duda - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

„Najważniejsza idea, która przyświeca rekonstrukcji bitwy pod Mławą to przede wszystkim przypomnienie tamtych historycznych walk. Jest to także symbol dramatu polskich żołnierzy, którzy musieli stanąć oko w oko z wrogiem, a także dramatu ludności cywilnej, bo II wojna światowa to tragiczne wydarzenia, które dotknęły prawie każdą polską rodzinę” – podkreśliła rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz święta Wojsk Lądowych na polach w Uniszkach, gdzie obędzie się rekonstrukcja bitwy pod Mławą, zorganizowany zostanie piknik historyczny z prezentacją historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

„Każda inscenizacja bitwy pod Mławą jest inna. Tym razem jej twórcy, Stowarzyszenie Patria Polonia, podzielili widowisko na sześć epizodów. Jednym z nowych elementów będzie pokaz wybuchów na polu walki, prawdopodobnie największy spośród podobnych rekonstrukcji bitew II wojny światowej organizowanych w Europie. Zaplanowano też piknik militarny, podczas którego zostanie zaprezentowane uzbrojenie z arsenału wojsk lądowych polskiej armii” – powiedziała PAP Grzywacz.

Dodała, iż jeden z epizodów tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Mławą poświęcony będzie pamięci uczestnika tych walk, podpułkownika Stanisława Ślesickiego (1913-2015), we wrześniu 1939 r. dowódcy jednego z plutonów 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich, kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari i Honorowego Obywatela Miasta Mławy – w trakcie inscenizacji odtworzona zostanie obrona bunkra, którym dowodził ppłk Ślesicki, wtedy jeszcze w stopniu podporucznika.

„Najważniejsza idea, która przyświeca rekonstrukcji bitwy pod Mławą to przede wszystkim przypomnienie tamtych historycznych walk. Jest to także symbol dramatu polskich żołnierzy, którzy musieli stanąć oko w oko z wrogiem, a także dramatu ludności cywilnej, bo II wojna światowa to tragiczne wydarzenia, które dotknęły prawie każdą polską rodzinę” – podkreśliła Grzywacz.

W tegorocznej inscenizacji bitwy pod Mławą tradycyjnie już wezmą udział grupy historyczne z całej Polski – w sumie będzie to kilkuset rekonstruktorów.

Bitwa pod Mławą, która trwała w dn. 1-4 września, jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r. Zasadnicza część walk rozegrała się w Uniszkach Zawadzkich. Podczas bitwy żołnierze 20. Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Armii Modlin pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego, toczyli walki z oddziałami niemieckiej 3. Armii dowodzonej przez feldmarszałka Georga von Kuechlera.

Atakujące z terytorium ówczesnych Prus Wschodnich oddziały niemieckie, mające za zadanie jak najszybsze dotarcie do Warszawy, napotkały pod Mławą na silny opór oddziałów polskich. Jednostki niemieckie dysponowały trzykrotną przewagę liczebną. W bitwie zginęło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich.(PAP)

mb/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL