Kultura i sztuka po 1989 roku

27.06.2019

Do 15 lipca można zgłaszać książki do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy

Kazimierz Moczarski. Źródło: DSH archiwum rodzinne/FOTONOVA Kazimierz Moczarski. Źródło: DSH archiwum rodzinne/FOTONOVA

Publikacje poświęcone najnowszej historii Polski, od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych, które ukazały się w Polsce w 2018 r., można do 15 lipca zgłaszać do konkursu o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

Wyróżnienie ustanowione w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 r. W konkursie mogą wziąć udział autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe.

Jak podkreślają organizatorzy, którymi są Dom Spotkań z Historią – instytucja kultury m.st. Warszawy oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, nagroda jest "ważnym elementem edukacji historycznej, promując najbardziej wartościowe publikacje i najlepszych autorów z tej dziedziny".

"Jej znaczenie jest podwójne – jest hołdem złożonym nie tylko polskiej nauce historycznej, ale też uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, żołnierza Armii Krajowej, po wojnie więzionego pod zarzutem działalności antykomunistycznej, autora słynnych, tłumaczonych na wiele języków +Rozmów z katem+, zapisu rozmów więziennych ze zbrodniarzem wojennym, Juergenem Stroopem, z którym po wojnie przez dziewięć miesięcy dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie" - zaznaczają.

Z uwagi na cel konkursu jury liczy na zgłaszanie książek nie tylko naukowych, ale również adresowanych do szerokiego grona czytelników. Wyróżnienie otrzyma autor lub współautorzy publikacji poświęconej najnowszej historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych. Zwycięzca będzie wyłoniony w dwóch etapach. Pierwszy to dziesięć nominacji wybranych spośród wszystkich zgłoszeń. Drugi - wybór zwycięzcy.

Zainteresowani wzięciem udziału w konkursie muszą do 15 lipca przesłać trzy egzemplarze zgłaszanego tytułu pod adresem: Dom Spotkań z Historią, Sekretariat, ul. Karowa 20, Warszawa, z dopiskiem "Nagroda Moczarskiego".

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są Andrzej Friszke ("Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi"), Karol Modzelewski ("Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca"), Marcin Zaremba ("Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys"), Andrzej Nowak ("Pierwsza zdrada Zachodu. Zapomniany appeasement") i ubiegłoroczny laureat Jerzy Kochanowski ("Rewolucja międzypaździernikowa Polska 1956-1957"). A także zagraniczni autorzy jak Gunnar S. Paulsson ("Utajone miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy"), Alexandra Richie ("Warszawa 1944. Tragiczne powstanie") i Timothy Snyder ("Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem").

Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę "Temperówkę" Kazimierza Moczarskiego autorstwa Jacka Kowalskiego. Galę nagrody zaplanowano na grudzień w stołecznym Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, gdzie przechowywane jest archiwum Kazimierza Moczarskiego. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL