Polskie Państwo Podziemne

26.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Wystawa, film, warsztaty o Janie Karskim na Festiwalu Warszawa Singera

Wystawa Muzeum Historii Polski „Jan Karski. Człowiek wolności”. Fot. PAP/J. Turczyk Wystawa Muzeum Historii Polski „Jan Karski. Człowiek wolności”. Fot. PAP/J. Turczyk

Wystawa ilustrująca życie i dorobek legendarnego emisariusza, unikatowy pokaz filmowy oraz warsztaty street-artu - imprezy organizowane przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego znajdą się w programie Festiwalu Warszawa Singera. Muzeum Historii Polski jest jednym z partnerów wydarzenia.

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”, składająca się z 22 plansz, ukazuje życie i dorobek emisariusza. Jest też okazją do pokazania historii Polski w latach 1939-45, zwłaszcza w kontekście relacji polsko-żydowskich.

Wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polski w ramach Roku Jana Karskiego można było obejrzeć m.in. w Sofii, Wiedniu, Waszyngtonie, siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli czy na Uniwersytecie Georgetown, na którym wykładał Karski.

Plenerowa ekspozycja będzie prezentowana w Warszawie w dniach 27 sierpnia – 4 września przed głównym wejściem do Synagogi im. Nożyków przy ul. Twardej 6.

Podczas festiwalu odbędzie się projekcja filmu „Karski i władcy ludzkości“ w reżyserii laureata Nagrody Emmy, Sławomira Grünberga. Film ten zawiera szczególne zestawienie realistycznych rekonstrukcji z unikatowymi materiałami archiwalnymi. Będzie go można obejrzeć, jak również spotkać się z reżyserem, 1 września o godzinie 16.00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20.

Kolejnym punktem będą warsztaty street-artu, które odbędą się 27 i 28 sierpnia w godzinach 11.00-15.00 obok Ławeczki Karskiego przed muzeum POLIN. Z pomocą artysty Dariusza Paczkowskiego zwiedzający będą współtworzyć mural z wizerunkiem Jana Karskiego.

Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Muzeum Historii Polski, Fundacja Shalom, Muzeum POLIN, Dom Spotkań z Historią oraz Miasto St. Warszawa. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Więcej informacji na: www.jankarski.net.

***

Kolejne edycje wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” odbędą się we Wrocławiu i Markowej k./Rzeszowa.

Wkrótce też wszyscy zainteresowani będą mogli również przejść krok po kroku śladami Jana Karskiego za pośrednictwem interaktywnej strony internetowej w formie mapy www.karskimyhero.pl.

Legendarny emisariusz narażając własne życie w czasie II wojny światowej przekazał wolnemu światu wstrząsające informacje o tragedii narodu żydowskiego – mimo to wiedza o jego czynach i dorobku życia nie jest powszechna. Aby to zmienić Fundacja Edukacyjna stworzyła projekt „Karski My Hero”, w ramach którego organizowane są ekspozycje, pokazy filmowe i inne przedsięwzięcia. Natomiast Muzeum Historii Polski na platformie Google Cultural Institute od czterech lat prezentuje panoramę życia Jana Karskiego.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL