Daty

Kalendarz historyczny

21.4

 • 1929 / 91 LAT TEMU

  Ks. Józef Londzin. Fot. NAC

  W Cieszynie zmarł Józef Londzin, ksiądz, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, historyk; w latach 1918-1920 przewodniczący Polskiej Rady Narodowej na Śląsku Cieszyńskim, poseł na Sejm, senator.

 • 1919 / 101 LAT TEMU

  Józef Piłsudski. Fot. PAP/Reprodukcja

  Wojna polsko-bolszewicka: oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez Józefa Piłsudskiego zajęły Wilno.

 • 2007 / 13 LAT TEMU

  Jan Tadeusz Stanisławski. Fot. PAP/CAF/W. Jabłonowski

  W Warszawie zmarł Jan Tadeusz Stanisławski, satyryk, aktor, autor tekstów.

 • 2006 / 14 LAT TEMU

  Premiera filmu "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" w reżyserii Marka Koterskiego.

 • 1988 / 32 LATA TEMU

  W Krakowie w więzieniu przy ul. Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce wyrok śmierci; skazaniec, gwałciciel i morderca Stanisław Czabański z Tarnowa, został powieszony.

 • 1987 / 33 LATA TEMU

  Podpisanie przez Wojciecha Jaruzelskiego i Michaiła Gorbaczowa wspólnej deklaracji o współpracy polsko-radzieckiej w dziedzinie ideologii, nauki i kultury. 21.04.1987. Fot. PAP/CAF/TASS

  W Moskwie Michaił Gorbaczow i gen. Wojciech Jaruzelski podpisali deklarację o polsko-radzieckiej współpracy w dziedzinie ideologii, nauki i kultury; jedną z jej konsekwencji miało być "wywabianie białych plam" z historii stosunków polsko-radzieckich.

 • 1977 / 43 LATA TEMU

  Tomasz Kot. Fot. PAP/Strefa Gwiazd/S. Leszczyński

  W Legnicy urodził się Tomasz Kot, aktor; za rolę Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie” otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł; wystąpił również w filmach „Skazany na bluesa”, „Fotograf”, „Disco polo”, „Zimna wojna”.

 • 1973 / 47 LAT TEMU

  Merian Cooper. Źródło: Wikimedia Commons

  W San Diego w stanie Kalifornia zmarł Merian Cooper, reżyser filmowy, scenarzysta; pilot, ppłk WP, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, organizator Eskadry Kościuszkowskiej.

 • 1966 / 54 LATA TEMU

  Kard. Stefan Wyszyński podczas uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski. Lublin 05.06.1966. Fot.PAP/A.Kossobudzki Orłowski

  Obchody Milenium Chrztu Polski: władze PRL ogłosiły, że nie udzielą kard. Wyszyńskiemu zgody na przyjazd do Watykanu i określiły zamiar pielgrzymki Pawła VI do Polski jako niewskazany.

 • 1961 / 59 LAT TEMU

  Premiera filmu „Odwiedziny prezydenta” w reżyserii Jana Batorego.

 • 1956 / 64 LATA TEMU

  Kazimierz Moczarski (C) zapoznaje się z aktami w czasie procesu rehabilitacyjnego w 1956 r. Fot. PAP/CAF

  Sąd Najwyższy wznowił proces w sprawie Kazimierza Moczarskiego i uchylił wydany na niego w 1952 r. wyrok śmierci (zamieniony na karę dożywotniego więzienia). Trzy dni później Moczarski został zwolniony z więzienia we Wronkach.

 • 1953 / 67 LAT TEMU

  Wojciech Waglewski. Fot. PAP/P. Wittman

  W Nowym Sączu urodził się Wojciech Waglewski, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Voo Voo.

 • 1952 / 68 LAT TEMU

  Prezydium rządu zatwierdziło projekt budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, którego autorem był Lew Rudniew.

 • 1950 / 70 LAT TEMU

  W Bydgoszczy zmarł Adam Wieniawski, kompozytor, dyrygent, pedagog; dyrektor Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina; organizator Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w latach 1932 i 1937; prezes Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich i ZAiKS-u; inicjator Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w 1935 r. w Warszawie.

 • 1945 / 75 LAT TEMU

  W Moskwie Rząd Tymczasowy podpisał układ o przyjaźni, pomocy wzajemnej i współpracy powojennej między Polską i ZSRS.

 • 1945 / 75 LAT TEMU

  Włosi witają Polaków wjeżdżających do Bolonii. Fot. NAC

  Oddziały 2. Korpusu Polskiego zajęły Bolonię; bitwa rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 r. i była jedną z ostatnich batalii stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim; w walkach zginęło około 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych.

 • 1945 / 75 LAT TEMU

  Operacja łużycka: Pod Budziszynem 2. Armia WP, dowodzona przez gen. Karola Świerczewskiego, wzięła udział w kilkudniowej bitwie z niemieckimi wojskami Grupy Armii "Mitte"; zła ocena sytuacji oraz błędy w dowodzeniu 2. Armią spowodowały ciężkie straty; podczas operacji łużyckiej zginęło prawie 5 tys. polskich żołnierzy, trzy tysiące uznano za zaginionych, a 10 tys. zostało rannych.

 • 1944 / 76 LAT TEMU

  Zbrodnia wołyńska: Oddziały UPA dokonały masakry mieszkańców wsi Kuty nad Czeremoszem; ogółem w wyniku ukraińskich napadów na wieś trwających od marca 1944 r. zginęło około 200 Polaków i Ormian.

 • 1943 / 77 LAT TEMU

  Józef Stalin. Fot. PAP/CAF/Archiwum

  Stalin wysłał tajne i jednobrzmiące depesze do prezydenta Roosevelta i premiera Churchilla, w których zarzucił rządowi gen. Sikorskiego prowadzenie w zmowie z Hitlerem wrogiej kampanii przeciwko Związkowi Sowieckiemu.

 • 1940 / 80 LAT TEMU

  Zdzisław Wardejn. Fot. PAP/S. Leszczyński

  W Warszawie urodził się Zdzisław Wardejn, aktor, związany z warszawskim Teatrem Dramatycznym; wystąpił m.in. filmach „Dreszcze”, „To tylko Rock”, „Miasto z morza”, a także w serialu „Królowa Bona”.

 • 1936 / 84 LATA TEMU

  Statek MS Batory. Lata międzywojenne. Fot. NAC

  Polski statek pasażerski MS „Batory” wypłynął w swój pierwszy rejs wycieczkowy z włoskiego Monfalcone do Gdyni.

 • 1923 / 97 LAT TEMU

  Gustaw Holoubek podczas próby generalnej "Dziadów" 1967 r. Fot. PAP/M. Szyperko

  W Krakowie urodził się Gustaw Holoubek, aktor, reżyser, ikona polskiego teatru; od 1996 r. dyrektor artystyczny Teatru Ateneum; jedną z największych jego ról była kreacja Gustawa-Konrada w „Dziadach” w reżyserii Kazimierza Dejmka (1967) w Teatrze Narodowym; wystąpił m.in. w filmach „Pętla”, „Gangsterzy i filantropii”, „Prawo i pięść”, „Marysia i Napoleon”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Lawa”, serialu „Królewskie sny”, ekranizacji „Mistrza i Małgorzaty”.

 • 1923 / 97 LAT TEMU

  W Rakoniewicach urodził się Kazimierz Świtała, minister spraw wewnętrznych PRL w latach 1968–1971.

 • 1920 / 100 LAT TEMU

  Gen. Antoni Listowski podczas rozmowy z atamanem Semenem Petlurą. 04.1920. Fot. NAC

  W Warszawie podpisano polsko-ukraińską umowę międzyrządową, nazywaną powszechnie umową Piłsudski-Petlura; strona polska uznawała niezawisłość Ukrainy i jej władz - Dyrektoriatu z Semenem Petlurą na czele; linię graniczną między Polską a Ukrainą stanowić miała dawna granica między Rosją a Austro-Węgrami.

 • 1918 / 102 LATA TEMU

  Manfred von Richthofen. Fot. NAC

  I wojna światowa: We Francji w okolicach Morlancourt zestrzelony został Manfred von Richthofen; urodzony w Borku (obecnie część Wrocławia) niemiecki as myśliwski, nazywany Czerwonym Baronem.

 • 1908 / 112 LAT TEMU

  W Dorpacie urodził się Jerzy Hryniewiecki, architekt, urbanista, jeden z projektantów Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie.

 • 1904 / 116 LAT TEMU

  W Trieście urodził się Odilo Globocnik, nazistowski zbrodniarz, w latach 1939-1943 dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim; odpowiedzialny m.in. za zagładę ludności żydowskiej z terenów Generalnego Gubernatorstwa.

 • 1865 / 155 LAT TEMU

  Abp Stanisław Gall. Fot. NAC

  W Warszawie urodził się Stanisław Gall, sufragan archidiecezji warszawskiej, pierwszy biskup polowy Wojska Polskiego (1919-1933).

 • 1734 / 286 LAT TEMU

  Wojna o sukcesję polską: wojska polskie dowodzone przez wojewodę lubelskiego Jana Tarłę poniosły klęskę w bitwie z rosyjskim korpusem interwencyjnym pod Wyszecinem.

 • 1368 / 652 LATA TEMU

  Kazimierz III Wielki - poczet królów i książąt polskich Jana Matejki. Fot. PAP/Reprodukcja

  Król Kazimierz III Wielki wydał statut żupny, dokument określający zasady wydobycia i sprzedaży soli w Królestwie Polskim.

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL