Daty

Kalendarz historyczny

27.6

 • 1908 / 112 LAT TEMU

  Kpt. Władysław Raginis. Fot. NAC

  W Dyneburgu urodził się Władysław Raginis, kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza, w czasie kampanii 1939 r. bohaterski dowódca odcinka Wizna, na którym żołnierze Wojska Polskiego stawiali opór wielokrotnie silniejszym jednostkom niemieckim; kpt. Raginis poległ 10 września 1939 r. na Górze Strękowej koło Wizny.

 • 1869 / 151 LAT TEMU

  Wacław Gąsiorowski. Fot. NAC

  W Warszawie urodził się Wacław Gąsiorowski, powieściopisarz, działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej we Francji; autor powieści „Huragan”, „Rok 1809”, „Szwoleżerowie gwardii” i „Księżna Łowicka”.

 • 2011 / 9 LAT TEMU

  Maciej Zembaty. Fot. PAP/S. Kraszewski

  W Warszawie zmarł Maciej Zembaty, poeta, satyryk, reżyser radiowy, muzyk, tłumacz poezji Leonarda Cohena.

 • 2007 / 13 LAT TEMU

  Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  Obradujący w Nowej Zelandii Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o zmianie tytułu wpisu pozostałości obozu koncentracyjnego Auschwitz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dotychczasową nazwę "Obóz koncentracyjny Auschwitz" zastąpiono nazwą "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)". Nowe brzmienie, zaproponowane przez Polskę i Izrael, zostało przyjęte bez głosu sprzeciwu.

 • 2001 / 19 LAT TEMU

  Powstał Ruch Autonomii Śląska.

 • 1998 / 22 LATA TEMU

  Prezydenci Polski i Ukrainy dokonują wmurowania kamienia węgielnego pod polsko-ukraiński cmentarz we wsi Piatichatki. Fot. PAP/CAF/EPA

  W Piatichatkach pod Charkowem z udziałem prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod polsko-ukraiński Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu.

 • 1996 / 24 LATA TEMU

  Polska i Litwa podpisały w Warszawie umowę o wolnym handlu.

 • 1986 / 34 LATA TEMU

  Polska została członkiem Banku Światowego.

 • 1979 / 41 LAT TEMU

  Antoni Gołubiew. Źródło: Wikimedia Commons

  W Krakowie zmarł Antoni Gołubiew, pisarz, autor m.in. cyklu powieściowego „Bolesław Chrobry”.

 • 1978 / 42 LATA TEMU

  Dowódca statku Sojuz 30 kosmonauta sowiecki Piotr Iljicz Klimuk (góra), polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski przed wejściem do statku kosmicznego. Bajkonur 27.06.1978. Fot. PAP/CAF/T. Zagoździński

  Z kosmodromu Bajkonur wystartował "Sojuz 30", na jego pokładzie znajdował się mjr Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.

 • 1976 / 44 LATA TEMU

  W Warszawie urodziła się Maria Sadowska, wokalistka, reżyserka, kompozytorka, producentka.

 • 1973 / 47 LAT TEMU

  W Warszawie zmarł Stanisław Jasiukiewicz, aktor, żołnierz Armii Krajowej; wystąpił w filmach "Wolne miasto", "Lunatycy", "Krzyżacy", "Matka Joanna od Aniołów", "Hrabina Cosel", "W pustyni i w puszczy", "Potop", a także w serialu "Czterej pancerni i pies".

 • 1967 / 53 LATA TEMU

  Jerzy Bajan. Lata międzywojenne. Fot. NAC

  W Londynie zmarł płk Jerzy Bajan, pilot myśliwski i sportowy; w 1934 r. wspólnie z Gustawem Pokrzywką zwyciężył na samolocie RWD-9 w międzynarodowych zawodach Challange; w czasie II wojny światowej walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii

 • 1960 / 60 LAT TEMU

  W Łodzi urodził się Janusz Darocha, jeden z najbardziej utytułowanych pilotów sportowych w historii; multimedalista mistrzostw świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowym.

 • 1959 / 61 LAT TEMU

  Janusz Kamiński. Fot. PAP/J. Turczyk

  W Ziębicach koło Wrocławia urodził się Janusz Kamiński, operator filmowy, reżyser; dwukrotnie nagrodzony Oscarem za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga „Lista Schindlera” (1994) i „Szeregowiec Ryan” (1999).

 • 1952 / 68 LAT TEMU

  Bogusław Linda. Fot. PAP/StrefaGwiazd/M. Kmieciński

  W Toruniu urodził się Bogusław Linda, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, reżyser; wystąpił w filmach „Człowiek z żelaza”, „Przypadek”, „Kobieta samotna”, „Danton”, „Matka Królów”, „Magnat”, „Zabij mnie glino”, „Kroll”, „Sauna”, „Psy”, „Jańcio Wodnik”, „Prowokator”, „Tato”, „Szamanka”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Demony wojny wg Goi”, „Zabić Sekala”, „Pan Tadeusz”, „Operacja Samum”, „Quo vadis”, „1920 Bitwa Warszawska” i "Powidoki".

 • 1941 / 79 LAT TEMU

  Po zajęciu Białegostoku Niemcy zamordowali około 2 tys. Żydów.

 • 1941 / 79 LAT TEMU

  Krzysztof Kieślowski. Fot.PAP/P. Walczak

   W Warszawie urodził się Krzysztof Kieślowski, reżyser, scenarzysta, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych; autor "Dekalogu", "Krótkiego filmu o zabijaniu", tryptyku: "Trzy kolory: Niebieski", "Trzy kolory: Biały", "Trzy kolory: Czerwony", którego pierwsza część zdobyła Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, a także filmów "Amator", "Przypadek" i "Podwójne życie Weroniki"; laureat Felixa - Europejskiej Nagrody Filmowej.

 • 1930 / 90 LAT TEMU

  W Puszkarni koło Wilna urodził się Ryszard Ronczewski, aktor, reżyser, przez wiele lat związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku; wystąpił m.in. w filmach „Faraon”, „Wilcze echa” i „Pokłosie”.

 • 1928 / 92 LATA TEMU

  Kazimierz Bartel. Źródło: NAC

  Powołanie rządu Kazimierza Bartla.

 • 1863 / 157 LAT TEMU

  Zygmunt Sierakowski. Źródło: CBN Polona

  Na Placu Łukiskim w Wilnie z rozkazu władz carskich powieszony został przywódca Powstania Styczniowego na Żmudzi Zygmunt Sierakowski.

 • 1831 / 189 LAT TEMU

  W Witebsku zmarł wielki książę Konstanty Pawłowicz Romanow, w latach 1815-1830 naczelny wódz wojsk Królestwa Polskiego i faktyczny jego wielkorządca.

 • 1794 / 226 LAT TEMU

  W Wiedniu zmarł Wenzel von Kaunitz, kanclerz Austrii w latach 1753-1792; inspirator udziału monarchii habsburskiej w I rozbiorze Rzeczypospolitej.

 • 1697 / 323 LATA TEMU

  August II Mocny. Poczet królów Polski Jana Matejki. Fot. PAP/Reprodukcja

  Na Woli odbyła się podwójna elekcja: prymas Michał Radziejowski ogłosił królem Polski francuskiego księcia Contiego, natomiast biskup kujawski Stanisław Dąmbski księcia Fryderyka Augusta, elektora saskiego.

 • 1629 / 391 LAT TEMU

  Stanisław Koniecpolski. Źródło: Wikimedia Commons

  Wojska polskie pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego odniosły przygniatające zwycięstwo nad oddziałami szwedzkimi w bitwie pod Trzcianą na Pomorzu.

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL