Daty

Kalendarz historyczny

28.7

 • 2004 / 16 LAT TEMU

  Antoni Chruściel. Źródło: Wikimedia Commons

  Do Polski sprowadzono ze Stanów Zjednoczonych urny z prochami dowódcy Powstania Warszawskiego gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera” i jego żony Walerii; urny zostały złożone na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

 • 1914 / 106 LAT TEMU

  Cesarz Austrii i król Węgier Franciszek Józef I Habsburg. Fot. NAC

  Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii – początek I wojny światowej.

 • 2018 / 2 LATA TEMU

  Olga Sipowicz „Kora”. Fot. PAP/CAF/Z. Szwejkowski

  W Warszawie zmarła Olga Sipowicz „Kora”, wokalistka rockowa i autorka tekstów piosenek, w latach 1976-2008 liderka zespołu Maanam.

 • 2010 / 10 LAT TEMU

  Katarzyna Sobczyk. Fot. PAP/CAF/J. Uklejewski

  W Warszawie zmarła Katarzyna Sobczyk, najpopularniejsza piosenkarka polskiego big-beatu, wykonawczyni m.in. piosenek „Mały książę”, „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Nie bądź taki szybki Bill”.

 • 2010 / 10 LAT TEMU

  Ryszard Barycz Fot.PAP/Grzegorz Michałowski

  W Warszawie zmarł Ryszard Barycz, aktor teatralny, odtwórca roli Pana Młodego w „Weselu” w inscenizacji Iwo Galla, Kaliban w „Burzy” w reżyserii Krystyny Skuszanki i filmowy: „Zemsta”, „Popioły”.

 • 2000 / 20 LAT TEMU

  Nazwiska pomordowanych na tablicy-pomniku podczas uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. 28.07.2000. Fot. PAP/P. Wierzchowski

  W Katyniu uroczyście otwarto cmentarz polskich i rosyjskich ofiar NKWD.

 • 1998 / 22 LATA TEMU

  W Zakopanem zmarł Adam Hollanek, pisarz, publicysta, założyciel miesięcznika "Fantastyka".

 • 1998 / 22 LATA TEMU

  Zbigniew Herbert. Fot. PAP/P. Janowski

  W Warszawie zmarł Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych poetów polskich XX wieku, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym; autor m.in. cyklu „Pana Cogito”, „Raportu z oblężonego miasta”, „Martwej natury z wędzidłem”, „Barbarzyńcy w ogrodzie”.

 • 1993 / 27 LAT TEMU

  Podpisanie konkordatu w URM w Warszawie - od lewej: prezydent Lech Wałęsa, Hanna Suchocka, Nuncjusz Apostolski abp. Józef Kowalczyk i minister Krzysztof Skubiszewski. 28.07.1993. Fot. PAP/A. Dunin-Kęplicz

  Pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską zawarty został konkordat. Sejm RP ratyfikował go 8 stycznia 1998 r.

 • 1984 / 36 LAT TEMU

  W Los Angeles rozpoczęły się XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, zbojkotowane przez większość państw socjalistycznych, wśród nich PRL.

 • 1982 / 38 LAT TEMU

  Stan wojenny: TKK NSZZ „Solidarność” wydała oświadczenie wzywające do pokojowych manifestacji w rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich oraz ogłosiła program „Społeczeństwo Podziemne”.

 • 1976 / 44 LATA TEMU

  List Jerzego Andrzejewskiego „Do prześladowanych uczestników robotniczego protestu”, napisany w imieniu opozycyjnych pisarzy.

 • 1975 / 45 LAT TEMU

  Gerald Ford Fot.PAP/EPA

  Początek dwudniowej wizyty w Polsce prezydenta USA Geralda Forda.

 • 1975 / 45 LAT TEMU

  Zapadł wyrok w procesie Zdzisława Marchwickiego, „wampira z Zagłębia”. Oskarżony o dokonanie 14 zabójstw został skazany na karę śmierci.

 • 1972 / 48 LAT TEMU

  Mieczysława Ćwiklińska. Fot.PAP

  W Warszawie zmarła Mieczysława Ćwiklińska, właściwie Mieczysława Trapszo, aktorka, śpiewaczka; jedna z najwybitniejszych aktorek polskiego kina międzywojennego, znana m.in. z filmów „Czy Lucyna to dziewczyna”, „Jadzia”, „Pani minister tańczy”; aktorka teatralna związana po wojnie z warszawskimi teatrami: Polskim i Nowym; sztuki z jej udziałem, np. „Drzewa umierają stojąc” w Klasycznym, nie schodziły z afisza całymi latami.

 • 1942 / 78 LAT TEMU

  Marek Edelman, jeden z dowódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. 1947 r. Fot. PAP/CAF

  W warszawskim getcie utworzono pierwszą Żydowską Organizację Bojową (ŻOB), którą 15 października 1942 r. rozszerzono o kolejne ugrupowania; założycielami ŻOB byli m.in. Icchak Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kapłan i Mordechaj Tanenbaum; komendantem ŻOB został Mordechaj Anielewicz.

 • 1928 / 92 LATA TEMU

  Halina Konopacka. IO 1928 w Amsterdamie. Fot. NAC

  W Amsterdamie rozpoczęły się IX Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polscy sportowcy zdobyli na nich 5 medali: jeden złoty (Halina Konopacka w rzucie dyskiem), jeden srebrny (drużyna jeździecka w konkursie skoków) i trzy brązowe.

 • 1922 / 98 LAT TEMU

  Sejm Ustawodawczy uchwalił nową ordynację do Sejmu i Senatu. 

 • 1920 / 100 LAT TEMU

  Członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski w Białymstoku. W centrum Feliks Dzierżyński. Źródło: Wikimedia Commons

  Wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona zajęła Białystok.

 • 1920 / 100 LAT TEMU

  Rynek w Cieszynie w okresie międzywojennym. Źródło: BN Polona

  Rada Ambasadorów podjęła decyzję w sprawie podziału Księstwa Cieszyńskiego, Spiszu i Orawy.

 • 1897 / 123 LATA TEMU

  Henryk Reyman. Fot. NAC

  W Krakowie urodził się Henryk Reyman, żołnierz i sportowiec, piłkarz Wisły Kraków i reprezentant Polski. Uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i kampanii 1939; dwukrotny mistrz Polski w piłce nożnej, dwukrotny król strzelców ligi, olimpijczyk (Paryż 1924).

 • 1895 / 125 LAT TEMU

  Wincenty Witos. Fot. PAP/Reprodukcja

  W Rzeszowie utworzono Stronnictwo Ludowe (od 1903 r. Polskie Stronnictwo Ludowe), którego prezesem został Karol Lewakowski. Najwybitniejszymi działaczami partii byli m.in. Wincenty Witos, Maciej Rataj, Stanisław Mikołajczyk.

 • 1883 / 137 LAT TEMU

  W Krakowie zmarł Władysław Ludwik Anczyc, poeta, dramatopisarz, wydawca, tłumacz, uczestnik powstania krakowskiego w 1846 r.

 • 1844 / 176 LAT TEMU

  Świątynia Wang w Karpaczu. Fot. PAP/J. Ochoński

  W Karpaczu odbyło się uroczyste poświęcenie zrekonstruowanej świątyni Wang; zbudowana na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii świątynia została zakupiona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i po rozebraniu na części przewieziona najpierw do Szczecina, a następnie do Berlina, skąd ostatecznie w 1842 r. trafiła na Dolny Śląsk.

 • 1826 / 194 LATA TEMU

  W Warszawie zmarł gen. Józef Zajączek, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, dowódca polskiego korpusu Wielkiej Armii Napoleona, namiestnik Królestwa Polskiego z nadania cara Aleksandra I.

 • 1815 / 205 LAT TEMU

  Z inicjatywy wielkiego księcia Konstantego w Warszawie powstała Szkoła Podchorążych, która miała kształcić przyszłe kadry armii Królestwa Polskiego. W 1828 roku zawiązało się w niej konspiracyjne sprzysiężenie pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego, a 29 listopada 1830 roku podchorążowie Szkoły atakiem na Belweder rozpoczęli Powstanie Listopadowe.

 • 1812 / 208 LAT TEMU

  Józef Ignacy Kraszewski. Źródło: CBN Polona

  W Warszawie urodził się Józef Ignacy Kraszewski, pisarz, publicysta, historyk, działacz społeczny, autor ponad 600 książek, w tym 232 powieści, wśród nich wielu historycznych, takich jak "Stara baśń" czy "Za Sasów". 

 • 1656 / 364 LATA TEMU

  Początek bitwy pod Warszawą, w której wojska szwedzko-brandenburskie odniosły zwycięstwo nad armią króla Jana II Kazimierza.

 • 1648 / 372 LATA TEMU

  Jeremi Wiśniowiecki. Źródło: Wikimedia Commons

  W trzydniowej bitwie pod Konstantynowem wojska Jeremiego Wiśniowieckiego pokonały kilkakrotnie silniejsze oddziały kozackie pod dowództwem Maksyma Krzywonosa.

 • 1458 / 562 LATA TEMU

  W Gdańsku został zawarty rozejm między Polską a sprzymierzoną z krzyżakami Danią. 

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL