Daty

Kalendarz historyczny

4.8

 • 1944 / 76 LAT TEMU

  Anna Frank. Fot. PAP/EPA

  W okupowanym przez Niemców Amsterdamie gestapo aresztowało ukrywającą się żydowską rodzinę Franków: Ottona i Edith oraz ich córki Margot i Annę – autorkę dziennika, który stał się jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu. Cała rodzina Franków została deportowana do KL Auschwitz ostatnim transportem, jaki dotarł z terenu okupowanej Holandii w ramach nazistowskiej akcji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

 • 1914 / 106 LAT TEMU

  Rynek Główny w Kaliszu zniszczony podczas I wojny światowej. 1914 r. Fot. NAC

  I wojna światowa: armia niemiecka rozpoczęła systematyczny ostrzał Kalisza, trwające kilkanaście dni bombardowania oraz towarzyszące im podpalenia i represje doprowadziły do zniszczenia miasta i exodusu jego mieszkańców.

 • 2017 / 3 LATA TEMU

  W Warszawie zmarł Bogusław Wolniewicz, polski filozof, logik, profesor nauk humanistycznych, twórca ontologii sytuacji, publicysta.

 • 1958 / 62 LATA TEMU

  Tadeusz Konwicki. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki

  Premiera filmu „Ostatni dzień lata” w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

 • 1953 / 67 LAT TEMU

  Stanisław Pyjas. Źródło: IPN

  W Żywcu urodził się Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik Komitetu Obrony Robotników; zginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach 7 maja 1977 r. w Krakowie.

 • 1952 / 68 LAT TEMU

  W Warszawie urodził się Tadeusz Wojciechowski, wiolonczelista, dyrygent.

 • 1944 / 76 LAT TEMU

  Krzysztof Kamil Baczyński. Fot. PAP/Reprodukcja

  Powstanie Warszawskie: poległ Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, czołowy przedstawiciel tzw. Pokolenia Kolumbów, żołnierz Batalionów AK „Zośka” i „Parasol”.

 • 1944 / 76 LAT TEMU

  Samolot Handley Page Halifax Mk II. Fot. Imperial War Museums. Źródło: Wikimedia Commons

  Powstanie Warszawskie: załogi polskich i brytyjskich samolotów dokonały pierwszych zrzutów nad walczącą Warszawą.

 • 1940 / 80 LAT TEMU

  W Nowym Jorku zmarł Włodzimierz Żabotyński, (Ze’ew, Władimir), działacz syjonistyczny, pisarz, publicysta; inicjator utworzenia Legionu Żydowskiego (1917); członek władz Światowej Organizacji Syjonistycznej, następnie lider Związku Syjonistów-Rewizjonistów; założyciel i przywódca Nowej Organizacji Syjonistycznej; zwolennik zbrojnej walki o utworzenie państwa żydowskiego w Palestynie; w 1936 r. przedstawił program masowej ewakuacji Żydów z Europy Wschodniej do Palestyny.

 • 1935 / 85 LAT TEMU

  W Czechowicach urodził się Jan Tesarz, aktor, występował m.in. w Teatrze Ziemi Łódzkiej i Teatrze Polskim w Warszawie; zagrał w „Krótkim filmie o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego.

 • 1932 / 88 LAT TEMU

  Żubry w Białowieskim Parku Narodowym. Fot. PAP/L. Stankiewicz

   Utworzony został Park Narodowy w Białowieży. 

 • 1931 / 89 LAT TEMU

  Kazimierz Świtoń. Fot. PAP/K. Seko

  W Katowicach urodził się Kazimierz Świtoń, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych, poseł na Sejm (1991-1993).

 • 1924 / 96 LAT TEMU

  W nocy z 3 na 4 sierpnia sowieccy dywersanci napadli na Stołpce - miasteczko położone kilkanaście kilometrów od granicy polsko-sowieckiej; w wyniku napadu zginęło siedmiu policjantów oraz trzy inne osoby, dywersanci uwolnili m.in. grupę więźniów politycznych, w tym funkcjonariuszy KPP i KPZB.

 • 1904 / 116 LAT TEMU

  Witold Gombrowicz. Fot. PAP/J. Grelowski

  W Małoszycach pod Ostrowcem Świętokrzyskim urodził się Witold Gombrowicz, prozaik, eseista, dramatopisarz; jeden z najciekawszych polskich pisarzy XX wieku; autor powieści „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk”, „Pornografia”, „Kosmos”, dramatów „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Ślub” i „Operetka”, a także „Dzienników”.

 • 1904 / 116 LAT TEMU

  W Kałuszu koło Stanisławowa urodził się Jonasz Stern, malarz, grafik; profesor krakowskiej ASP; współzałożyciel Grupy Krakowskiej.

 • 1899 / 121 LAT TEMU

  Obraz Alfreda Lenicy „Studium mnożenia”. Fot. PAP/PAI/Reprodukcja/I. Jarosińska

  W Pabianicach urodził się Alfred Lenica, malarz, w swojej twórczość nawiązywał m.in. do kubizmu i surrealizmu; współtwórca awangardowej poznańskiej grupy 4F+R (farba, forma, fantastyka, faktura + realizm), następnie związany z Grupą Krakowską.

 • 1880 / 140 LAT TEMU

  Gen. Werner von Fritsch. Źródło: Wikimedia Commons/Bundesarchiv

  W Benrath w Nadrenii urodził się Werner von Fritsch, naczelny dowódca niemieckich wojsk lądowych w latach 1935-1938; zginął 22 września 1939 r. w walkach pod Warszawą, był jedynym generałem Wehrmachtu poległym w kampanii polskiej.

 • 1850 / 170 LAT TEMU

  Gen. Ignacy Prądzyński. Grafika z poł. XIX wieku. Źródło: CBN Polona

  Na wyspie Helgoland zmarł Ignacy Prądzyński, generał, uczestnik kampanii napoleońskich 1809 i 1812 r.; w czasie Powstania Listopadowego szef sztabu armii polskiej; autor projektu budowy Kanału Augustowskiego.

 • 1444 / 576 LAT TEMU

  Król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk ogłosił wznowienie wojny z Turcją. Podjęta wyprawa zakończyła się klęską i śmiercią króla w bitwie pod Warną 10 listopada 1444 r.

 • 1306 / 714 LAT TEMU

  W Ołomuńcu zamordowany został Wacław III, król Czech i Węgier, pretendujący do polskiej korony; ostatni władca z dynastii Przemyślidów.

 • 1260 / 760 LAT TEMU

  W Gdańsku odbył się pierwszy Jarmark Dominikański; zgodę na jego organizację dominikanie uzyskali od papieża Aleksandra IV.

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL