Daty

Kalendarz historyczny

9.7

 • 1989 / 30 LAT TEMU

  Prezydent George Bush podczas wizyty w Polsce w 1989 r. Fot. PAP/D. Kwiatkowski

  Początek wizyty w Polsce prezydenta USA Georga Busha.

 • 1929 / 90 LAT TEMU

  Julian Fałat. Fot. NAC

  W Bystrej zmarł Julian Fałat, malarz, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów; w latach 1895–1909 rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 • 1974 / 45 LAT TEMU

  Do nowego Portu Północnego w Gdańsku przybił pierwszy statek handlowy „Uniwersytet Gdański” po ładunek 12 tys. ton węgla.

 • 1964 / 55 LAT TEMU

  Mieczysław Szcześniak. Fot. PAP/T. Gzell

  W Kaliszu urodził się Mieczysław Szcześniak, piosenkarz; jego debiutancki album "Niby nowy" ukazał się w 1990 roku; laureat wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie i trzykrotnie Fryderyków.

 • 1948 / 71 LAT TEMU

  W Olkuszu urodził się Jerzy Skoczylas, satyryk, aktor kabaretowy, jeden z założycieli Kabaretu Elita.

 • 1947 / 72 LATA TEMU

  George Marshall. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  Rząd polski na polecenie władz sowieckich odrzucił propozycję udziału w Planie Marshalla

 • 1947 / 72 LATA TEMU

  Gen. Lucjan Żeligowski. Fot. NAC

  W Londynie zmarł gen. Lucjan Żeligowski, w czasie I wojny światowej m.in. dowódca dywizji w I Korpusie Polskim; podczas wojny polsko-bolszewickiej dowódca Frontu Litewsko-Białoruskiego, później Grupy Operacyjnej; w październiku 1920 r. mianowany dowódcą 1 DP Litewsko-Białoruskiej, na czele której, z rozkazu Józefa Piłsudskiego, zajął Wilno i Wileńszczyznę, proklamując utworzenie Litwy Środkowej; w latach 1921-1925 Inspektor Armii w Warszawie; minister Spraw Wojskowych (1925-1926); w czasie zamachu majowego poparł marszałka Piłsudskiego.

 • 1946 / 73 LATA TEMU

  Arthur Greiser. Fot. NAC

  W Poznaniu Najwyższy Trybunał Narodowy skazał Artura Greisera, namiestnika III Rzeszy w tzw. Kraju Warty, na karę śmierci. Greiser był odpowiedzialny m.in. za masowe deportacje ludności żydowskiej i polskiej oraz udział w zabójstwach osób cywilnych i jeńców wojennych. Wyrok wykonano 21 lipca 1946 r.

 • 1945 / 74 LATA TEMU

  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Fot. NAC

  W Manchesterze zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka; córka znanego malarza Wojciecha Kossaka i siostra satyryczki Magdaleny Samozwaniec; autorka zbiorów poezji  "Niebieskie migdały",  "Różowa magia", "Pocałunki", "Dancing" i "Surowy jedwab", "Śpiąca załoga", "Róże i lasy płonące",  "Gołąb ofiarny", a także  dramatów: "Szofer Archibald", "Egipska pszenica" czy "Zalotnicy niebiescy".  Jej osobiste notatki z czasów wojny opublikowano w tomie „Wojnę szatan spłodził”.

 • 1941 / 78 LAT TEMU

  W Warszawie urodził się Tadeusz Borowski, aktor; wystąpił w filmach „Zaraza”, „Zapamiętaj imię swoje”, a także w serialach „Tajemnica Enigmy”, „Blisko, coraz bliżej”, „Rycerze i rabusie”, „Znaki szczególne” i „Znak orła”.

 • 1937 / 82 LATA TEMU

  Kopiec Józefa Piłsudskiego. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  W Krakowie zakończono prace nad Kopcem Piłsudskiego

 • 1927 / 92 LATA TEMU

  Zdzisław Maklakiewicz. Fot. PAP/E. Wołoszczuk

  W Warszawie urodził się Zdzisław Maklakiewicz, aktor, żołnierz Armii Krajowej; stworzył niezapomnianą kreację w "Rejsie" Marka Piwowskiego, znany również z filmów "Wniebowzięci i "Jak to się robi".

 • 1917 / 102 LATA TEMU

  Żołnierze 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich przed porzuconą bronią po odmowie złożenia przysięgi. Siódmy od lewej – por. Antoni Jabłoński „Zdzisław”. Mińsk Mazowiecki (?). Lipiec 1917 r. Źródło: CAW

  W odpowiedzi na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na „wierne braterstwo broni z Niemcami i Austro-Węgrami”; wydarzenie to przeszło do historii jako tzw. kryzys przysięgowy.

 • 1916 / 103 LATA TEMU

  W Krakowie urodził się Stanisław Pagaczewski - pisarz, głównie twórca utworów dla dzieci; autor trylogii poświęconej przygodom Baltazara Gąbki.

 • 1823 / 196 LAT TEMU

  We Lwowie urodził się Henryk Rodakowski, malarz, portrecista.

 • 1762 / 257 LAT TEMU

  Katarzyna II. Źródło: Wikimedia Commons

  W Rosji w wyniku przewrotu władzę objęła caryca Katarzyna II, nazywana „Katarzyną Wielką”; zainicjowała rozbiory Polski w 1772 r.

 • 1736 / 283 LATA TEMU

  Zakończenie obrad Sejmu pacyfikacyjnego: uznanie Augusta III za króla, dla stronników Stanisława Leszczyńskiego amnestia. Był to jedyny sejm w czasie panowania Augusta III, który nie został zerwany.

 • 1734 / 285 LAT TEMU

  Wojna o sukcesję polską: wojska rosyjskie wkroczyły do Gdańska, który skapitulował 30 czerwca, po trwającym cztery miesiące oblężeniu.

 • 1696 / 323 LATA TEMU

  W Łużnej zmarł Wacław Potocki, jeden z głównych twórców barokowych w Polsce, poeta, epik, satyryk i moralista, autor „Transakcji wojny chocimskiej...”.

 • 1677 / 342 LATA TEMU

  Johannes Scheffler. Fot. Wikimedia Commons

  We Wrocławiu zmarł Johannes Scheffler zwany Angelusem Silesiusem, śląski poeta okresu baroku piszący po niemiecku, lekarz, duchowny katolicki. 

 • 1521 / 498 LAT TEMU

  W katedrze wawelskiej zawieszono dzwon, któremu nadano imię "Zygmunt". Dzwon został odlany z dział zdobytych na wojnie z zakonem krzyżackim. Jego wykonawcą był krakowski ludwisarz Hans Behem.

 • 1455 / 564 LATA TEMU

  Król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał w Piotrkowie Gdańskowi przywilej samodzielnego nakładania podatków i ustanawiania wilkierzy (prawa wydawane przez radę miejską).

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL