Katyń

12.09.2018

„Rajd Katyński. Twardziele z Polską w sercach”

autor: Katarzyna Wróblewska
„Rajd Katyński. Twardziele z Polską w sercach” „Rajd Katyński. Twardziele z Polską w sercach”

„+Żelaznaja żopa+ w słowniku rosyjskich motocyklistów, to ktoś, kto wsiada na motocykl i przejeżdża tysiące kilometrów w ekstremalnie krótkim czasie.  W słowniku rajdowców to raczej patriota… W czym tkwi różnica? To proste, +żelaznaju żopu+ od patrioty różni: cel” – pisze Katarzyna Wróblewska w prologu.

Pomysłodawcą i twórcą Rajdu Katyńskiego był Wiktor Węgrzyn (1939-2017). W 2000 r. zaproponował on wyprawę motocyklową do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską. Trasa rajdu w każdym roku różni się nieco od poprzednich tras, jednak zawsze obejmuje ona miejsca związane ze zbrodnią katyńską i historią Polski na Kresach Wschodnich. Rajd jest również okazją do kontaktu z Polakami mieszkającymi na tych terenach. 

„Rajd to lekcja historii w doborowych towarzystwie na jedynie słusznym środku lokomocji. To tak górnolotnie, ale naprawdę motywacji może być wiele. Niektórzy chcą się sprawdzić, a tu mają okazję jakich mało. Niektórych pociąga patriotyzm i ugruntowanie tożsamości. Inni znów okrywają nieznane lądy, przekraczają barierę lęku przed Wschodem, weryfikują wizję Białorusi, Rosji i Ukrainy prezentowaną przez media. Dotykają miejsc swoich korzeni. Stają nad mogiłami przodków, bohaterów i po prostu dzielnych rodaków. Przekonują się, jak groźny jest komunizm, jak zbrodniczy…Trudno mi uzasadnić tak oczywistą rzecz jak ta, że w Katyniu powinien skłonić głowę każdy Polak. Usłyszeć ciszę katyńskiego lasu. Taką ciszę, że aż ciarki pełzną po kręgosłupie…” – opisuje autorka.

Katarzyna Wróblewska w książce przedstawia autorską relację z rajdów. Autorka, „w cywilu” właścicielka kancelarii finansowej, sama jest bardzo aktywną motocyklistką. Ukończyła 10 Rajdów – jeden raz pełniła rolę komandora oraz raz komandora trasy standard. „Rajd Katyński. Twardziele z Polską w sercach” jest jej debiutem książkowym.
W dotychczasowych, siedemnastu, edycjach Rajdu Katyńskiego uczestniczyło już prawie 750 osób. Wśród uczestników znalazło się 105 kobiet, z czego za kierownicą motocykla 15. Pozostałe to tzw. pleckami, czyli pasażerki. 

Książka „Rajd Katyński. Twardziele z Polską w sercach” Katarzyny Wróblewskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Zona Zero.

akr/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL