Kultura i sztuka po 1989 roku

24.11.2019

Rekordowa 10. Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej na Rzecz Dzieci z Autyzmem w Poznaniu

112 tys. zł uzyskano w czasie sobotniej 10. Charytatywnej Aukcji Sztuki Współczesnej na Rzecz Dzieci z Autyzmem zorganizowanej w Poznaniu. To najwyższy wynik w historii akcji. Ze zbiórki zostaną sfinansowane m.in. dodatkowe zajęcia dla dzieci z autyzmem.

Aukcję w poznańskiej Galerii u Jezuitów zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży z Autyzmem Aperio. Prezes stowarzyszenia Lidia Domańska powiedziała w sobotę PAP, że udało się sprzedać wszystkie 106 wystawionych prac. „Było duże zainteresowanie. Ludzie licytowali i na miejscu, i przez internet, a także telefonicznie. Naprawdę wszystko bardzo ładnie poszło” – zaznaczyła.

W ub. roku dzięki licytacjom zebrano ponad 80 tys. zł. W czasie sobotniej, jubileuszowej 10. Aukcji – 112 tys. zł. „To jest rekord. Nigdy nie mieliśmy 100 tys., więc bardzo się cieszymy. Najdroższy obraz został zlicytowany za 7 tys. zł, to +Smutek rysunku wieczornego+ autorstwa Ewy Kuryluk” – powiedziała Domańska.

Aukcja jest organizowana co roku, aby zebrać pieniądze m.in. na dodatkowe zajęcia i półkolonie połączone z terapią dla ok. 30 dzieci z autyzmem uczęszczających do specjalnego przedszkola w Poznaniu. Dzięki licytacjom finansowane są także dodatkowe szkolenia dla terapeutów pracujących w placówce.

Pieniądze zebrane na aukcji posłużą także wsparciu fundacji Przystań Autysty, która planuje stworzenie w Poznaniu hotelu i restauracji dla osób niepełnosprawnych, a także domu dla dorosłych osób dotkniętych autyzmem.

Na tegoroczną Aukcję przygotowano 106 prac sztuki współczesnej, głównie obrazów, grafik i fotografii. Licytowano dzieła m.in. Ewy Kuryluk, Honzy Zamojskiego, Tymka Borowskiego i Dariusza Milińskiego.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL