Upamiętnieniu ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz masowych deportacji Polaków do ZSRR poświęcona będzie we wtorek w Senacie konferencja „Ku pamięci – ku przestrodze”. W tym roku mija 75 lat od tych wydarzeń.
W konferencji wezmą udział naukowcy, eksperci, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji społecznych, kombatanci, Sybiracy, a także parlamentarzyści. Udział zapowiedzieli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzej Person, doradca prezydenta Maciej Klimczak, kierownik urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.
W programie przewidziano dwa bloki tematyczne: „Cierpieli, bo byli Polakami – ofiary represji sowieckich” oraz „Zesłańcy, łagiernicy – różne losy”.
Skalę masowych deportacji obywateli polskich na Syberię i do Kazachstanu na tle represji sowieckich w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1940-1941 przedstawi prof. Daniel Boćkowski z Instytut Historii PAN. Dr Jerzy Grzybowski z Uniwersytetu Warszawskiego będzie mówił o losach obywateli polskich innych narodowości, represjonowanych przez ZSRR w latach 1939-1956.
Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, opowie o walce o prawdę nt. Zbrodni Katyńskiej, a o opiece polskiego duchowieństwa nad zesłańcami w ZSRR oraz uchodźcami – tułaczami w czasie II wojny światowej będzie mówił ks. dr Andrzej Chibowski z Fundacji Kresy Historii.
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prof. Zbigniew Wawer zaprezentuje wystąpienie nt. "Zdążyli, nie zdążyli – żołnierze – tułacze na frontach II wojny światowej", a o warunkach Polaków w ZSRR po 1942 r. i ich powrotach do kraju będzie mówił Tadeusz Chwiedź, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków.
O najmłodszych ofiarach deportacji będzie mówiła Krystyna Tomaszyk, przedstawicielka Polonii z Nowej Zelandii, w referacie "Tułacze dzieciństwo. Polska – Syberia – Iran – Antypody", a Krzysztof Hoffmann z Fundacji Kresy Historii wygłosi referat "Ucieczka z sowieckiego raju – odeszli, a ślady pozostały".
Organizatorami konferencji są Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami z Granicą oraz Fundacja Kresy Historii.
Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. portal historyczny PAP i Muzeum Historii Polski www.dzieje.pl
Organizatorzy konferencji informują, że można ją będzie na żywo oglądać poprzez portal Senatu - www.senat.gov.pl - zakładka na głównej stronie "Transmisje". Możliwe będzie także później oglądanie jej retransmisji poprzez tę stronę.
Katarzyna Krzykowska