100 tysięcy artykułów z humanistycznych czasopism naukowych udostępnionych zostało w bazie BazHum. Serwis przygotowało Muzeum Historii Polski.
„Naszym celem jest udostępnienie zawartości wszystkich najważniejszych polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. Chcemy zebrać dorobek polskiej dwudziestowiecznej humanistyki w jednym miejscu. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mieli do niego dostęp za pomocą internetu” - powiedziała Dorota Szkodzińska, kierownik działu wydawnictw i zasobów cyfrowych Muzeum Historii Polski.
BazHum jest pełnotekstową bazą polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. Baza rejestruje całą zawartość czasopism — od pierwszych numerów do bieżących. Dzięki umieszczaniu pełnej zawartości czasopism w bazie znacznie prostsze jest pozyskiwanie, porządkowanie, agregowanie i przekazywanie wartościowych informacji.
„Naszym celem jest udostępnienie zawartości wszystkich najważniejszych polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. Chcemy zebrać dorobek polskiej dwudziestowiecznej humanistyki w jednym miejscu. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mieli do niego dostęp za pomocą internetu” - powiedziała Dorota Szkodzińska, kierownik działu wydawnictw i zasobów cyfrowych MHP.
Szkodzińska zaznaczyła, że podstawowym odbiorcą bazy są naukowcy i studenci. „To jest grupa, która w największym stopniu korzysta w swojej pracy z artykułów naukowych. Dzięki BazHum może robić to szybko np. z domu czy z uczelni, bez konieczności mozolnego przeszukiwania fizycznych bibliotek. Może również bezpłatnie i legalnie pobrać artykuł na swój komputer, a nawet przeklejać całe fragmenty do cytowań, czy tworzyć bibliografie” - powiedziała.
Udostępniona baza może być również użyteczna dla pasjonatów humanistyki, którzy nie zajmują się nią naukowo. „Z proponowanego przez nas narzędzia mogą również korzystać hobbyści, którzy są zainteresowani konkretnymi tematami i chcą pogłębić swoją wiedzę przez lekturę tekstów naukowych” - dodała Szkodzińska.
Istotną grupą odbiorców BazHum są również sami wydawcy. Dzięki bazie mają oni dostępne on-line wszystkie wydane dotąd numery pism naukowych w jednym miejscu sieci. „Pisma są również opracowane przez nas bibliograficznie. Dzięki temu wydawcy mogą uzyskiwać punkty przy ocenie ministerialnej, ponieważ otrzymują oni takowe za to, że ich wydawnictwa są notowane w naszej bazie” - zaznaczyła.
„Wszystkie udostępnione przez nas czasopisma mają opracowaną warstwę tekstową – mówi – dzięki czemu mogą być odczytywane przez programy komputerowe dla osób niewidzących i niedowidzących” - dodała Szkodzińska.
Wydawcy czasopism – na mocy umów - udzielają licencji niewyłącznych i nie są obarczani żadnymi kosztami związanymi z digitalizacją i udostępnieniem treści przez Muzeum Historii Polski.
Równolegle z bazą pełnotekstową działa baza bibliograficzna naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. W bazie bibliograficznej znajduje się obecnie 600 czasopism, zawierających ponad 430 000 artykułów.
Baza pełnotekstowa jest dostępna pod adresem http://www.bazhum.muzhp.pl/, natomiast bazę bibliograficzną można znaleźć pod linkiem http://www.bazhum.pl/.
Program BazHum realizowany jest ze środków Muzeum Historii Polski oraz pozyskanych dofinasowań: ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu na działalność upowszechniającą naukę oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Kultura+ Priorytet Digitalizacja.
jur/ ls/