Powstanie Warszawskie

13.08.2013 aktualizacja 14.07.2016

Dzień Pamięci Starówki w hołdzie ofiarom wybuchu "czołgu-pułapki"

Wrak pojazdu-miny na ulicy Kilińskiego, 13 sierpnia 1944. Fot. Wikimedia Commons Wrak pojazdu-miny na ulicy Kilińskiego, 13 sierpnia 1944. Fot. Wikimedia Commons

Składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy w miejscach pamięci na Starym i Nowym Mieście oraz uroczystością przy głazie upamiętniającym wybuch "czołgu-pułapki" podczas powstania warszawskiego zostanie we wtorek w Warszawie uczczony Dzień Pamięci Starówki.

Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy powstania warszawskiego. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego tzw. czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób - zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.

Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy powstania warszawskiego. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego tzw. czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób - zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.

"To tradycyjne święto Starówki. Chcemy, aby to było uroczyste upamiętnienie wydarzeń związanych z wybuchem czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, na które zapraszamy kombatantów i mieszkańców. Podczas uroczystości zaplanowano okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów. Pragniemy także tę rocznicę uczcić dodatkowo widowiskiem artystycznym. W tym roku chcemy zaproponować coś, co wychodzi naprzeciw młodym ludziom, łączy pokolenia. Stąd propozycja multimedialnego widowiska, które łączy materiały archiwalne, ze współczesną muzyką i aranżacją" - opowiadała PAP rzeczniczka prasowa dzielnicy Śródmieście Urszula Majewska.

Uroczystości związane z upamiętnieniem Dnia Pamięci Starówki rozpoczną się wczesnym popołudniem. Kwiaty i znicze pojawią się na pl. Zamkowym oraz przy ul. Rycerskiej (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze, Podwale i Kilińskiego, w dwóch punktach przy ul. Długiej, przy ul. Świętojerskiej, Przyrynek (róg Kościelnej) i Sanguszki. Następnie odbędzie się msza św. w archikatedrze św. Jana. Wieczorem zaplanowano uroczystości przed głazem upamiętniającym ofiary wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego z udziałem przedstawicieli kombatantów, mieszkańców oraz władz miasta i dzielnicy Śródmieście, a na zakończenie złożenie wieńców przy głazie.

Zwieńczeniem uroczystości ma być multimedialne widowisko artystyczne pt. "39/89 Zrozumieć Polskę", które wykona Łukasz L.U.C. Rostowski na placu Zamkowym. Muzyka filmowa, kameralna, jazzowa i elektroniczna ma w nim stanowić tło dla głosów czołowych postaci wydarzeń historii Polski od wybuchu II wojny światowej po upadek komunizmu, pochodzących z nagrań archiwalnych. Album "39/89 Zrozumieć Polskę" wydany w 2009 roku został rok później nominowany do nagrody Superjedynki.

Uroczystości organizuje Urząd Dzielnicy Śródmieście wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta. Na zlecenie Dzielnicy Śródmieście powstał także fabularyzowany film dokumentalnego pt. "13 sierpnia 1944", który można obejrzeć na stronie www.srodmiecie.art.pl.

Honorowy patronat nad obchodami Dnia Pamięci Starówki objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

akn/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL