Walka o niepodległość 1914-1918

09.09.2017

M. Kuchciński reprezentantem PiS w Komitecie Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Fot. PAP/D. Delmanowicz Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński będzie reprezentował Prawo i Sprawiedliwość w Komitecie Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości – poinformowała PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Marszałek Kuchciński będzie nas reprezentował w Komitecie. To osoba, która jest w naszym ścisłym kierownictwie (partii - PAP), a jednocześnie jest marszałkiem Sejmu" – powiedziała Mazurek.

Podkreśliła równocześnie, że w Komitecie będzie kilku przedstawicieli rządu, który jest rządem Prawa i Sprawiedliwości. W efekcie - jak dodała - PiS będzie tak naprawdę reprezentowane przez kilka osób. "Uznaliśmy jednak, że naszym przedstawicielem będzie marszałek Kuchciński" - dodała.

PO w pracach Komitetu będzie reprezentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, PSL będzie reprezentował wiceszef partii Dariusz Klimczak, a Kukiz'15 - poseł Józef Brynkus. Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmawia Nowoczesna. Według lidera Nowoczesnej Ryszard Petru, prezydent, który przygotował projekt ustawy, chce "upartyjnić święto narodowe".

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – jak informowała Kancelaria Prezydenta – ma odbyć się w poniedziałek o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim. W trakcie wydarzenia przewidziane jest wystąpienie prezydenta; w posiedzeniu Komitetu weźmie udział m.in. p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 kwietnia ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

Celem ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie uroczystości odbywających się w latach 2017-2021. (PAP)

rbk/ pru/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL