Polska po 1989 roku

21.04.2016 aktualizacja 14.07.2016

Morawiecki, Juzwenko i Modzelewski honorowymi obywatelami Wrocławia

Założyciel „Solidarności Walczącej” Kornel Morawiecki, wieloletni dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko i działacz opozycji w PRL prof. Karol Modzelewski zostali honorowymi obywatelami Wrocławia. Decyzję o uhonorowaniu podjęli w czwartek wieczorem miejscy radni.

Tytuł „Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznaje Rada Miejska Wrocławia osobom – jako podkreślono w uzasadnieniu uchwały – odgrywającym „istotne role w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym".

W ostatnich dniach kontrowersję wśród niektórych wrocławskich polityków wywołała kandydatura Morawieckiego. Działacze Nowoczesnej i SLD sprzeciwiali się przyznaniu tytułu Morawieckiemu w związku z jego zachowaniem podczas głosowania nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK. Podczas tego głosowania głos w imieniu Morawieckiego oddała Małgorzata Zwiercan.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Wrocławia radni zdecydowali przyznać tytuł honorowego obywatela miasta wszystkim trzem zgłoszonym kandydatom – Morawickiemu, Juzwence oraz Modzelewskiemu.

Kornel Morawiecki to założyciel i przewodniczący „Solidarność Walczącej”. W PRL angażował się w działalność opozycyjną już od końca 1968 r., wielokrotnie musiał się ukrywać. Po 1989 r. startował w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w 2010 r. w wyborach prezydenckich. Posłem został w 2015 r., startując z listy Kukiz 15'. W ub. tygodniu wystąpił z klubu Kukiz 15' w związku ze sprawą głosowania nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK.

Historyk Adolf Juzwenko to wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Od stycznia 2016 r. zasiada w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2007 r. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Historyk prof. Karol Modzelewski – opozycjonista z czasów PRL; wraz z Jackiem Kuroniem w 1965 r. napisał "List otwarty do Partii", uznawany za fundament kształtującej się opozycji. Wielokrotnie aresztowany i internowany. Po 1989 r. był senatorem I kadencji.(PAP)

pdo/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL