XIX wiek

09.09.2017

Polsko-węgierska konferencja w miejscu bitwy z 1849 r.

Polsko-węgierska konferencja poświęcona stosunkom dwustronnym odbyła się w sobotę w miejscowości Isaszeg (30 km od Budapesztu), gdzie w 1849 roku Polacy przyszli z pomocą Węgrom z starciu z Austriakami.

Podczas konferencji z okazji 45-lecia współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg, którą poprowadził były ambasador Węgier w Polsce Ivan Baba, mówiono m.in. o wspólnej walce o wolność podczas powstania węgierskiego z okresu Wiosny Ludów, o postaci Władysława I Świętego - urodzonego w Polsce węgierskiego króla z dynastii Arpadów, a także o historii kontaktów polsko-węgierskich w Isaszeg.

Polski ambasador Jerzy Snopek przedstawił zarys stosunków polsko-węgierskich od najwcześniejszych czasów. Historyk Istvan Kovacs, który jest autorem m.in. leksykonu biograficznego polskich uczestników walk o niepodległość Węgier w latach 1848-49, zaznaczył, że było ich aż 5 tysięcy.

„To wyjątkowe miejsce, bo podczas bitwy pod Isaszeg w 1949 r. Legion (Józefa) Wysockiego wspomógł węgierskich honwedów, przyczyniając się do ich zwycięstwa. To symboliczne wydarzenie i jest ono fundamentem tutejszej dbałości o bogatą polsko-węgierską tradycję” – podkreślił w rozmowie z PAP Baba.

Konferencja, w której wziął też udział m.in. dyrektor wydziału ds. narodowości w węgierskim Ministerstwie Zasobów Ludzkich Richard Tircsi, stanowiła jeden z elementów obchodów 45. rocznicy współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg.

Współpracę tę zapoczątkowało w 1972 r. umieszczenie na siedzibie urzędu gminnego oraz budynku miejscowego kościoła tablic upamiętniających gen. Józefa Wysockiego oraz Legiony Polskie. Wówczas także miejscowy historyk i założyciel muzeum w Isaszeg Zoltan Szathmary zorganizował tu po raz pierwszy Węgiersko-Polskie Dni Historyczne.

Jak podkreśliła szefowa współorganizującego obchody Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski, Stowarzyszenie współpracuje z muzeum w Isaszeg od 1972 r. "Muzeum od 45 lat dba o pamięć o legionistach, o bitwie i o udziale w niej Polaków" - zaznaczyła.

W ramach obchodów jeszcze przed konferencją w miejscowym muzeum otwarto wystawę poświęconą 20-leciu działalności na Węgrzech Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego, skupiającego m.in. osoby zainteresowane historią Polaków na Węgrzech.

Po sobotniej konferencji odbył się koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Z Isaszeg Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL