Kultura i sztuka po 1989 roku

11.01.2017

Prof. Lech Trzeciakowski zostanie pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Pogrzeb wybitnego poznańskiego historyka prof. Lecha Trzeciakowskiego odbędzie się w sobotę w Poznaniu. Profesor zostanie pochowany na najstarszej poznańskiej nekropolii, Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Zmarły w sobotę prof. Lech Trzeciakowski urodził się 24 grudnia 1931 roku w Poznaniu. Od 1955 roku związany był z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jako kierownik Zakładu Historii Kultury i Zakładu Historii Polski IX i XX wieku. W latach 1973 - 1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Był także kierownikiem Zakładu Badań nad Polonią Zagraniczną PAN (1978 - 1991), a także autorem ponad 400 prac naukowych. W 2011 roku Rada Miasta Poznania przyznała profesorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

W sobotę w klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu o godz. 13 odprawiona zostanie msza św., następnie odbędzie się pogrzeb profesora na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, najstarszej miejskiej nekropolii.

„Profesor przez całe swoje życie prezentował godną postawę, był wierny pewnym wartościom. Jednym z takich drobnych przykładów było umożliwienie obrony pracy magisterskiej Adamowi Michnikowi. Zrobił to sporo ryzykując, słusznie przypuszczając, że zostanie za to ukarany” – powiedział PAP prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

„Dla profesora ważniejsze były zasady niż osobiste korzyści. Zawsze wiedział, jak się zachować w czasach trudnych, jak i po odzyskaniu niepodległości. Tracimy wielką osobowość, ogromny autorytet” – dodał.

Prezydent Poznania zapowiedział także swój udział w sobotnim pogrzebie prof. Trzeciakowskiego.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan jest miejscem spoczynku blisko 700 osób, zasłużonych obywateli Poznania i Wielkopolski, w tym prezydentów miasta Jarogniewa Drwęskiego i Cyryla Ratajskiego, ale także weteranów wojen napoleońskich i powstań narodowych, społeczników, ludzi nauki i kultury. Na cmentarzu spoczywa też premier Stanisław Mikołajczyk (1901-1966), którego prochy w 2000 roku sprowadzono do Poznania i złożono przy alei głównej nekropolii. Znaleźć tam też można symboliczny grób poznańskiego przedsiębiorcy i społecznika Hipolita Cegielskiego (1813 - 1868) oraz grób pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka (1874-1960).

Prof. Lech Trzeciakowski był absolwentem Gimnazjum i Liceum Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1951 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Magisterium uzyskał w 1955 roku, w 1959 roku uzyskał doktorat, a w 1964 roku habilitował się. W 1973 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1981 roku profesora zwyczajnego.

Trzeciakowski był autorem 14 książek. Wygłaszał odczyty na wielu uniwersytetach, wypromował około 400 magistrów i 26 doktorów, w tym także z Brazylii i Niemiec.

Od 1973 roku był członkiem Komisji UNESCO Polsko-Niemieckiej do Spraw Podręczników Szkolnych. Od 1985 roku - członkiem Commission Internationale des Etudes Historiques Slaves, skupiającej najwybitniejszych znawców historii słowiańszczyzny. Pełnił w jej ramach funkcję sekretarza generalnego, wiceprezydenta, prezydenta, oraz prezydenta honorowego.

Odznaczony został m.in. Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Polonia Restituta. (PAP)

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL