Solidarność

21.11.2016

Solidarność oczami młodych – konkurs na reportaż

Historia bohaterów stalowowolskiej Solidarności to temat konkursu na reportaż dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów z całej Polski, który organizuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie). Prace należy przesyłać do 30 listopada.

Konkurs jest adresowany głównie do ludzi młodych zainteresowanych sprawdzeniem praktycznych umiejętności reporterskich, którzy interesują się otaczającym światem, przeszłością Stalowej Woli.

„Ci bohaterowie mieli wtedy dwadzieścia parę lat, niektórzy więcej, niektórzy mniej; jeszcze chodzili do szkoły. To były lata 80., czas niełatwy. Pytamy, czy jest możliwe, żeby dzisiejsza młodzież popatrzyła na historię oczami swoich rówieśników i ich niewiele starszych kolegów z tamtych dni? Ludzi młodych, nawet nastolatków, mierzących się z niezwykle trudnymi realiami?” – mówi Magdalena Bąk-Wołoszyn ze stalowowolskiego muzeum.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie przeprowadzić wywiad z wybraną przez siebie osobą, zaangażowaną w działalność podziemnych struktur „Solidarności” w stalowej Woli. Organizatorom zależy szczególnie na mało znanych bohaterach tamtych wydarzeń.

Forma zapisu rozmowy jest dowolna: może być w formie audio, wideo, czy tekstu pisanego. Ale – jak zauważyła dyr. muzeum, Lucyna Mizera – najbardziej „liczymy na reportaże filmowe”.
 
„Weź sprawy w swoje ręce i opowiedz nam historię bohaterów Solidarności widzianej twoimi oczami; opowiedz historię ludzi, którzy mieli odwagę walczyć o wspólną wolność” – zachęcała Bąk-Wołoszyn.
 
Zainteresowani udziałem w konkursie mogą zgłaszać prace indywidualnie lub grupowo. Najlepsi otrzymają nagrody rzeczowe. Zwycięskie prace będą prezentowane na stałej wystawie „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989” (filmy) lub na stronie internetowej muzeum (teksty pisane).

Szczegóły o konkursie podane są na stronie http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/podziemna-solidarnosc

Organizatorem konkursu jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, we współpracy z KZ MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa, Zarządem Regionu Ziemi Sandomierskiej NSZZ „Solidarność”, Fundacją „Solidarni Stalowej Woli”.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków gminy Stalowa Wola.(PAP)

api/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL