Europa i świat po 1989 roku

09.12.2016

Victor Orban w Krakowie na konferencji dedykowanej prof. Felczakowi

Premier Victor Orban, który przebywa z wizytą w Krakowie, uczestniczy w piątek w konferencji naukowej dedykowanej prof. Wacławowi Felczakowi – badaczowi dziejów Europy Centralnej, znawcy historii Węgier. Za udział w konferencji dziękował Orbanowi prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn.

"Panie premierze bardzo dziękuję za to, że zechciał pan dołączyć do tej konferencji i wspomnieć prof. Felczaka. Bardzo często i łatwo mówimy: nie mamy czasu. Pan premier Węgier daje nam przykład, jak nawet kierując państwem, podejmując decyzję na wagę narodu, Europy, a może i świata, można znaleźć czas, żeby wspomnieć swojego nauczyciela i mistrza" – podkreślił prof. Kistryn.

Dodał, że to przykład, który zachowamy w pamięci, a takich ludzi, jak prof. Felczak musimy pamiętać.

Prorektor zaznaczył, że dla UJ przyjaźń polsko–węgierska jest bardzo istotna, bo od niej zaczęły się dzieje uczelni. "Królowa Jadwiga Andegaweńska przybyła do nas z Węgier i dzięki jej staraniom uniwersytet zyskał czwarty wydział teologiczny i stał się kompletnym uniwersytetem, a dzięki jej pośmiertnej donacji odżył i działa nieprzerwanie przez sześć wieków" – przypomniał prof. Kistryn.

Orban, który zetknął się z prof. Felczakiem w latach 80. ma wygłosić poświęcone mu wystąpienie.

Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z krakowskim konsulatem generalnym Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie,

Wacław Felczak (1916-1993) był historykiem, znawcą dziejów Europy Środkowej, w szczególności Węgier, w czasie II wojny światowej emisariuszem rządu polskiego na uchodźstwie, kierował grupą kurierów tatrzańskich. (PAP)

wos/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL