Dziennikarze z Rosji, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski zostali laureatami VI edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, którymi honorowane są media służące Polonii. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy zmarłego prof. Zbigniewa Brzezińskiego, byłego szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981) i jednego z najbardziej wpływowych polityków i strategów polityki zagranicznej USA. Brzeziński wypłynął z Gdyni w latach 30. XX wieku do Kanady z Dworca Morskiego, obecnej siedziby Muzeum Emigracji - przy nabrzeżu jest tablica upamiętniająca to wydarzenie; w samym muzeum znajduje się korespondencja między politykiem a papieżem Janem Pawłem II.
"Dla nas, myślę tu o rodzinie, ta nagroda i uroczystość są bardzo ważne. Możemy co roku wspominać ojca, jego ducha i jego myślenie. Ta nagroda odzwierciedla jego poglądy - zawsze traktował z wielką powagą polskich dziennikarzy służących Polonii i Polakom za granicą" - powiedział Jakub Płażyński, syn patrona nagrody.
W tym roku Nagroda im. Macieja Płażyńskiego w kategorii dziennikarz medium polonijnego przyznana została Tadeuszowi Nowakowskiemu, założycielowi i redaktorowi naczelnemu wydawanej w Szwecji "Nowej Gazety Polskiej" za "odwagę podejmowania bardzo trudnych i kontrowersyjnych tematów oraz wszechstronną działalność dziennikarską i publicystyczną, także w języku szwedzkim".
"Dziś praca dziennikarska bardzo się zmieniła - kiedyś walczyło się o coś, żeby zachować polskość. Obecnie w pracy dziennikarskiej walczy się z czymś - z agresją, nienawiścią ksenofobią i różnymi stereotypami. Polityka krajowa wkroczyła na salony emigracyjne i to spowodowało, że się znowu podzieliliśmy na emigracji. Ale ponieważ historia lubi się powtarzać to mam nadzieję, że wszystko powróci do normalności" - mówił Nowakowski.
Ponadto jury w tej kategorii przyznało wyróżnienie Larisie Korenets z Radia Rodacy ze wschodniej Syberii, doceniając jej "oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską, a szczególnie zaangażowanie w ten proces najmłodszego pokolenia".
Amerykańska dziennikarka telewizji CBS i radia WABC Rita Cosby zwyciężyła w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii. Doceniono ją za "stałe prezentowanie odbiorcom najpoważniejszych amerykańskich mediów polskiej współczesności i historii".
Nagrodą dla dziennikarza krajowego publikującego na tematy polonijne uhonorowano Agatę Konarską z Telewizji Polskiej za "wprowadzenie nowego typu komunikacji medialnej z Polonią na całym świecie i konsekwentne budowanie trwałych więzi z nią".
Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Dionisiosowi Sturisowi, dziennikarzowi radia TOK FM za "dokumentowanie najistotniejszych i najtrudniejszych problemów, z którymi stykają się Polacy mieszkający za granicą".
W kategorii redakcja medium polonijnego nagrodę zdobył tygodnik "Polish Express" z Wielkiej Brytanii. Czasopismo uhonorowano za "podejmowanie ważnych i cennych inicjatyw w interesie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także za stałe doskonalenie i optymalne wykorzystywanie nowoczesnych technologii w docieraniu do odbiorców".
"Ta nagroda jest o tyle ważna, ponieważ na co dzień spotykamy się też z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych czytelników od niemal 15 lat, natomiast środowiska gazet polonijnych nie są ze sobą w żaden sposób związane" - powiedziała odbierając nagrodę Ilona Korzeniowska z "Polish Express".
Każdy z nagrodzonych dziennikarzy otrzymał statuetkę oraz 10 tys. zł, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowiła statuetka. Nagroda jest przyznawana za pracę dziennikarską w roku poprzednim.
Larisa Korenets i Rita Cosby nie były obecne na uroczystości - podziękowanie za wyróżnienia wyraziły w nagranych wcześniej wideo.
Do tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego wpłynęło ok. 60 zgłoszeń.
Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący), Jarosław Gugała (Telewizja Polsat), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Antoni Szymański (senator) oraz Sebastian Tyrakowski (zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni).
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej. Na pulę nagród składają się fundusze wyasygnowane przez samorządy województwa oraz Trójmiasta.
Intencją pomysłodawców nagrody jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP oraz prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", człowieka o "szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat".
Maciej Płażyński miał 52 lata. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.(PAP)
rop/ je/