Stalinizm

01.03.2017

W Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych prezydent odznaczył kombatantów

Prezydent Andrzej Duda (C) oraz m.in. reżyser Dariusz Walusiak (3L, tył), żołnierz ZWZ-AK Antoni Zienkiewicz (3L) i historyk Piotr Niwiński (4L) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. Fot. PAP/B. Zborowski Prezydent Andrzej Duda (C) oraz m.in. reżyser Dariusz Walusiak (3L, tył), żołnierz ZWZ-AK Antoni Zienkiewicz (3L) i historyk Piotr Niwiński (4L) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. Fot. PAP/B. Zborowski

Z okazji przypadającego w środę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe kilkudziesięciu kombatantom oraz osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" pośmiertnie odznaczeni zostali Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski: Edmund Bukowski, żołnierz Armii Krajowej a następnie Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK, stracony w 1950 roku oraz Henryk Flame pseudonim „Bartek”, dowódca Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych na Śląsku Cieszyńskim, który zginął w 1947 roku.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Franciszek Mościcki - członek Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz WiN, skazany w 1953 roku na 6 lat więzienia, Józef Pełka - żołnierz Wojny Obronnej 1939 oraz ZWZ-AK, skazany w 1948 r. na 10 lat więzienia za współpracę z podziemiem niepodległościowym, a także pośmiertnie Józef Kołodziej żołnierz oddziału „Bartka”.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Franciszek Chrostowski - łącznik w oddziałach Armii Krajowej, skazany w 1953 r. na 6 lat więzienia, współpracował z oddziałem Jana Tabortowskiego „Bruzdy”; Józef Cierluk - z organizacji "Związek Młodych Patriotów", skazany w 1953 r. na 6 lat więzienia; Franciszek Fosiewicz - Polska Szturmówka Chłopska, skazany w 1953 roku na 7 lat więzienia.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali także: Dominik Kiziak - żołnierz AK i ROAK, skazany w 1946 roku na 3 lata więzienia; Jan Lisowski - żołnierz AK w oddziale Jana Borysewicza „Krysi”, skazany w 1946 r. na 10 lat łagru; Tadeusz Nowakowski - żołnierz AK oraz WiN, brał udział w potyczce z UB i KBW w Mołodiatyczach; Edward Purkiewicz - żołnierz AK, członek organizacji "Sokół", skazany w 1952 r. na 15 lat więzienia.

Ponadto Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Antoni Zienkiewicz - żołnierz ZWZ-AK oraz WiN; Aleksander Suzdorf - Szare Szeregi, ROAK, w 1945 r. skazany na 2 lata więzienia, a także pośmiertnie: Jan Bąk - który działał w Polskiej Szturmówce Chłopskiej, skazany w 1953 r. na 10 lat więzienia; Władysław Chycki - żołnierz AK oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego do 1946 r.; Jan Przewoźnik - członek oddziału Henryka Flame "Bartka", zginął w 1946 roku.

"Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego" Krzyżem z Mieczem Orderu Krzyża Niepodległości pośmiertnie odznaczeni zostali: Ignacy Bielawski - żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, który zginął w 1945 roku podczas akcji uwalniania więźniów oraz Wacław Wysocki - funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, skazany na 6 lat więzienia za współpracę z WiN.

"Za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego" Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczeni zostali: Krzysztof Czerwiński z organizacji "Młode Wojsko Polskie", więziony w latach 1949-1953, Danuta Iwan - żołnierz Armii Krajowej, córka Adama Lazarowicza „Klamry”, Kamila Karczewska - Młodzieżowy Ruch Oporu Armii Krajowej", więziona w 1948 r., Edmund Maćkowiak - Konspiracyjny Związek Młodzieży Wielkopolskiej Placówka Zbrojna "Lwie Gniazdo", skazany w 1950 roku na 5 lat i 6 miesięcy, Zygmunt Mieszczak - członek Szarych Szeregów oraz AK, w 1945 brał roku udział w akcji na posterunek UB w Kuklówce, Jan Plebanek - Konspiracyjny Związek Młodzieży Wielkopolskiej Placówka Zbrojna "Lwie Gniazdo", skazany w 1950 r. na 9 lat więzienia.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Dariusz Walusiak.

"Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych" Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Andrzej Kołakowski, Tomasz Łabuszewski i Jacek Pawłowicz.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Zbigniew Chmielniak, Leszek Czajkowski, Piotr Niwiński, Zofia Optułowicz, Paweł Piekarczyk, Sławomir Poleszak, Beata Sławińska, Wiesław Ukleja, ks. Jarosław Wąsowicz,

"Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przywracania pamięci o ofiarach zbrodni systemów totalitarnych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Krzysztof Borowiak, Andrzej Ciechanowicz, Andrzej Ossowski.

Złotym Krzyżem Zasługi "za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski" uhonorowani zostali: Iwona Chowańska oraz Józef Kuraś. Srebrnym Krzyżem Zasługi: Hubert Bojarski-Syrek, Sławomir Górki oraz Tomasz Karasiński. (PAP)

mzk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL