PRL

08.07.2017

Zbiórka podpisów pod petycją o budowę pomnika łódzkich włókniarek

Zakłady Przemysłu Bawełnianego Uniontex w Łodzi, 1946 r. Nz. robotnice przy przędzarce. Fot. PAP/CAF Zakłady Przemysłu Bawełnianego Uniontex w Łodzi, 1946 r. Nz. robotnice przy przędzarce. Fot. PAP/CAF

Ponad tysiąc podpisów zebrano pod petycją do prezydent Łodzi ws. budowy na ul. Piotrkowskiej Pomnika Łódzkich Włókniarek - poinformowali w sobotę inicjatorzy przedsięwzięcia. Akcja zakończy się za tydzień, następnie apel ma trafić do władz miasta.

O przebiegu trwającej od początku czerwca akcji na sobotnim briefingu prasowym poinformował Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej (IP). Oprócz tego stowarzyszenia wnioskodawcami powstania pomnika są również Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego, Klub Krytyki Politycznej w Łodzi i Szacunek dla Łodzi.

Jak podkreślił Joński, historia łódzkich włókniarek zasługuje na należyte upamiętnienie, którego - jego zdaniem - do tej pory w tej formie w Łodzi się nie doczekały.

"Chcemy upamiętnić ich ciężką pracę i trud również na rzecz budowy tego miasta. Każdy z łodzian ma w rodzinie kogoś, kto pracował w włókiennictwie. Praca tkaczek czy włókniarek to nie były łatwe zawody, a dziś ich emerytury nie są tak wysokie, jak choćby górników. Przynajmniej tak możemy oddać im hołd" – wyjaśnił.

Karolina Durka z IP dodała, że w ten sposób należy przypomnieć władzom Łodzi i mieszkańcom ważną część historii miasta. Tłumaczyła, że "świetność i wielkość" Łodzi przed laty budowali nie tylko fabrykanci, ale pracujący w ich zakładach - zarówno w XIX w., jak i w początkach XX w. oraz w okresie PRL - robotnicy.

"Historia łódzkich włókniarek jest nie tylko piękna, ale naznaczona również dramatycznymi wydarzeniami. To właśnie włókniarki w 1971 roku zorganizowały strajk, w którym udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy pracownic i pracowników i który jako jedyny w historii PRL zmusił władze do cofnięcia się i odstąpienia od podwyżki cen żywności" – uzasadniono we wniosku.

Joński ocenił, że ta inicjatywa "ponad podziałami łączy łodzian i cieszy się dużym poparciem". Poinformował, że do tej pory pod petycją podpisało się ponad tysiąc osób. "Dotychczas podpisy zbieraliśmy w internecie, ale teraz - głównie na prośbę starszych osób - wyszliśmy na ulice. Dziś jesteśmy na Rynku Bałuckim, a w przyszłym tygodniu będziemy zbierać podpisy na ul. Piotrkowskiej" – powiedział.

Dodał, że zbiórka zakończy się w przyszłą sobotę. Następnie apel o podjęcie przez władze Łodzi działań w celu budowy na ul. Piotrkowskiej Pomnika Łódzkich Włókniarek zostanie złożony na ręce prezydent miasta Hanny Zdanowskiej.

Według wnioskodawców jego projekt mają opracować studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. "Jeszcze nie wiemy, jaką formę miałby przybrać, ale nie chcemy budować wielkiego monumentu za kilkaset tysięcy złotych. Może będzie to graffiti lub wielki mural" - przyznał Joński. (PAP)

bap/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL