Znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Andrzej Turski zmarł we wtorek w wieku 70 lat - podało TVP Info. Od 2006 r. ciężko chorował.
"Program informacyjny musi z czegoś żyć i jak złapie newsa, to go dusi aż całkiem zadusi. Może to być denerwujące, ale programy informacyjne mają być informacyjne. Nie są do oglądania przez dłuższy czas, tylko przez pół godziny, żeby się zorientować, co się dzieje" - mówił.
Wielokrotnie zwracał uwagę na brak informacji zagranicznych w polskiej telewizji. "Świat jest prawie nieobecny. Ale to bierze się z głębokiego przekonania, moim zdaniem niesłusznego, że nas to nie obchodzi, że ludzi najbardziej interesuje to, co dzieje się w Polsce" - mówił w rozmowie z portalem "Menstream". "Tu akurat media się mylą" - oceniał.
Andrzej Turski urodził się 25 stycznia 1943 r. w Warszawie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, następnie dziennikarstwo. Od 1968 r. pracował w Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia; w latach 1980-82 był naczelnym redakcji. Pełnił także funkcję dyrektora III Programu Polskiego Radia i naczelnego Programu I. Współtworzył m.in. audycje "Radiokurier", "Sygnały dnia" i "W samo południe". Od 1991 r. był wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
W 1987 r. Turski przeszedł do Telewizji Polskiej, gdzie pracował na stanowisku dyrektora i redaktora naczelnego TVP1. Prowadził m.in. programy: "7 dni świat" i "Panoramę"; był też jednym z autorów "Teleexpressu". Jego autorskim programem był "7 dni świat", przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia na świecie. "Sam decyduję o czym rozmawiamy, z kim i jakie zdjęcia pokazujemy" - podkreślał Turski. W rozmowach na temat komercjalizacji mediów żartował, że "badania wizerunkowe mam lepsze od wielu blondynek".
Andrzej Turski wchodził w skład kapituły Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Dziennikarz został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto był laureatem m.in. Super Wiktora (2006) i Wiktora w kategorii "dziennikarz roku" (2003, 2005). W 2005 roku został ogłoszony Mistrzem Mowy Polskiej w piątej edycji plebiscytu.
Andrzej Turski na początku grudnia zrezygnował z prowadzenia "Panoramy" w TVP2, tłumacząc się zmęczeniem i wiekiem. Kilka dni później dziennikarz w ciężkim stanie trafił do szpitala. Dziennikarz przeszedł zawał serca, był trzykrotnie reanimowany. Turski od lat zmagał się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową.(PAP)
pj/ abe/ mow/