Zrekonstruowany cyfrowo film "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z Polą Negri w roli głównej zostanie zaprezentowany w niedzielę w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pokazowi będzie towarzyszyć grana na żywo muzyka Jerzego Maksymiuka. Muzykę, skomponowaną do filmu "Mania" przez Maksymiuka, wykona na scenie warszawskiej filharmonii Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora.
"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", dzieło kina niemego z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej, opowiada o młodej pracownicy fabryki papierosów Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie.
Materiał filmowy "Mania" został pozyskany od kolekcjonera z Czech i włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej w 2006 rok. Jest to najprawdopodobniej jedyna zachowana kopia tego filmu na świecie. Z powodu licznych zniszczeń film zrekonstruowano cyfrowo.
Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się jego staraniom, gdyż kocha van den Hofa. Wykorzystując swoje wpływy, zazdrosny Morelli sprawia, że nowa opera van den Hofa, nosząca tytuł "Mania", nie zostaje przyjęta przez Operę Narodową. Aby pomóc ukochanemu, bohaterka godzi się zostać kochanką Morellego, który przekonuje dyrektora opery do wystawienia nowego dzieła van den Hofa. Mania spotyka ukochanego na premierze jego opery, wystawianej pod zmienionym przez van den Hofa tytułem "Tarantella".
"Manię" nakręcił w Berlinie węgierski reżyser Eugen Illes, współpracujący z niemieckimi wytwórniami filmowymi. Illes przeszedł do historii kina jako autor wielu materiałów filmowych dokumentujących I wojnę światową.
Występy w niemieckich produkcjach, m.in. w "Mani", stanowiły początek międzynarodowej kariery polskiej aktorki. Urodzona jako Apolonia Chałupiec w 1897 roku artystka debiutowała w 1914 roku w polskim filmie "Niewolnica zmysłów". Trzy lata później wyjechała do Berlina, gdzie grała u wybitnych reżyserów niemieckiego kina niemego, m.in. Ernsta Lubitsha i Maxa Reinhardta. W Berlinie Chałupiec zaczęła się posługiwać pseudonimem artystycznym Pola Negri. W 1923 roku aktorka wyjechała do USA, gdzie zagrała m.in. w "Hiszpańskiej tancerce", "Zakazanym raju", "Hotelu Imperial" i 'Miłości aktorki".
"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" to film, który ma promować Polskę podczas jej przewodnictwa w Radzie UE. Film zostanie zaprezentowany m.in. w Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie. Zagraniczne tournee rozpocznie pokaz 12 września w paryskim Cinema Le Balzac.
Decyzji ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o wyborze "Mani" jako filmu promującego Polskę sprzeciwili się w marcu b.r. polscy filmowcy, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. Argumentowali oni, że film z Polą Negri "jest marny artystycznie" i nie wytrzymuje porównania z innymi, odrzuconymi w konkursie produkcjami.
Materiał filmowy "Mania" został pozyskany od kolekcjonera z Czech i włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej w 2006 rok. Jest to najprawdopodobniej jedyna zachowana kopia tego filmu na świecie. Z powodu licznych zniszczeń film zrekonstruowano cyfrowo.
Cyfrowa rekonstrukcja filmu zrealizowana została w ramach projektu "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest zabezpieczenie i cyfrowe zrekonstruowanie ponad 40 dzieł polskiej kinematografii z okresu 20-lecia międzywojennego.(PAP)
mce/ hes/