Popiersie Franciszka Liszta - najwybitniejszego węgierskiego pianisty, kompozytora i dyrygenta - odsłonięto w piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin artysty. Popiersie Liszta stanęło w alejce w pobliżu pomnika Fryderyka Chopina, z którym węgierskiego kompozytora łączyły więzy przyjaźni i wspólne występy, m.in. na salonach Paryża. Autorem rzeźby odlanej z brązu jest węgierska artystka Katalin Gero.
Popiersie odsłonili przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego, dyrektor Teatru Wielkiego–Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski i dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz.
Uroczystości towarzyszył recital węgierskiego pianisty Alexa Szilasi, który zagrał utwory Liszta - "Csardas obstine" i Rapsodię nr 12 w tonacji cis-moll - a także Fryderyka Chopina - nokturn Des-dur op. 27 nr 2 i poloneza fis-moll op. 44.
Jak poinformował Waldemar Dąbrowski, 17 października - w rocznicę śmierci artysty - w centrum Budapesztu zostanie odsłonięte popiersie Chopina - "jako znak polsko-węgierskich więzi".
Franciszek Liszt urodził się 22 października 1811 r. Zyskując sławę pianisty olśniewającego techniką, potężnym brzmieniem i brawurą, był znany Chopinowi zanim jeszcze opuścił Warszawę. Do jego najbardziej znanych utworów należy m.in.: Totentanz (Taniec śmierci) i Symfonia "Faust". Żył o 37 lat dłużej od Chopina. Po śmierci polskiego artysty wykonywał jego dzieła; w 1852 r. ukazała się książka autorstwa Liszta o polskim kompozytorze. Zmarł 31 lipca 1886 roku.(PAP)
psr/ hes/