II Rzeczpospolita

08.09.2017

80-lecie COP - motywem przewodnim festynu historycznego „Uliczka tradycji” w Radomiu

80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego, na terenie którego znalazł się Radom, jest motywem przewodnim festynu historycznego „Uliczka tradycji”. W programie rozpoczynającej się w piątek imprezy znalazły się m.in. koncerty, spektakle, stare gry i zabawy oraz przedwojenne kino.

Z obchodami 80-lecia COP związana będzie m.in. prelekcja i prezentacja multimedialna, którą przygotował Klaster Przemysłowy COP im. E. Kwiatkowskiego. „Radomianie będą mieli też okazję zobaczyć film archiwalny z zasobów Filmoteki Narodowej +C.O.P. Stalowa Wola+, nakręcony w 1938 r. przez Jerzego Gabryelskiego, znanego także jako kronikarza Powstania Warszawskiego” - poinformował Marcin Kępa z Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, będącego organizatorem festynu.

Podczas „Uliczki tradycji” wyświetlane będą także filmy o historii Radomskiej Fabryki Broni oraz jej dyrektorze, Kazimierzu Ołdakowskim.

Radom zajmował jedno z ważniejszych miejsc na obszarze Centralnego Okręgu Przemysłowego. W mieście tym w połowie lat 30 XX w. podjęto decyzję o reorganizacji i rozbudowie Fabryki Broni. Dzięki inwestycjom o wysokości 9 mln zł wytwórnia była zdolna do wyprodukowania miesięcznie ponad 8 tys. sztuk karabinków (kbk) Mauser wz. 1929, ponad 4 tys. kb wz. 1898a i 900 pistoletów Vis.

Fabryka produkowała także rowery sprzedawane pod marką Łucznik. Do wybuchu wojny wyprodukowano blisko 90 tys. rowerów, sprzedając je na rynku krajowym oraz do Chin, Indii, Chile, Brazylii, Syrii i Arabii. Produkowano również szlifierki do płaszczyzn, frezarko-gwinciarki oraz szeroki asortyment narzędzi.

Międzywojennej historii Radomia poświęcony jest album „Radom. Miasto Tradycji. Uliczka Wspomnień”, którego promocja otworzy w piątek trzydniowy festyn. To kolejne wydawnictwo finansowane przez Radę Miejską w Radomiu i prezydenta tego miasta. Wcześniej z tej serii ukazały się m.in. książka poświęcona historii radomskiego samorządu: „Od rajców do radnych. Samorząd Radomia na przestrzeni wieków”, „Radom. Spacer sentymentalny” i dwie części albumu „Na pamiątkę... Radomianie na starych fotografiach".

Tym razem - jak zaznaczy Kępa - na fotografiach umieszczonych w najnowszej publikacji będą mogli odnaleźć się współcześni mieszkańcy Radomia, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach „Uliczki tradycji”. Wydawnictwo będzie wydawane bezpłatnie.

"Uliczka tradycji" organizowana jest w Radomiu po raz dziesiąty. Według organizatorów, festyn ma przypominać i rozszerzać wiedzę o wielokulturowym Radomiu lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Co roku festyn odbywa się we wrześniu w centrum Radomia i zawsze gromadzi tłumy mieszkańców. Niektórzy z nich przebierają się w stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego, aby wziąć udział w konkursie mody retro.

W trakcie tegorocznej imprezy zaplanowano także inspirowane okresem międzywojennym koncerty, prezentacje teatralne, taneczne. Będzie także rajd zabytkowych aut i rowerów retro oraz gra miejska.

Centralny Okręg Przemysłowy był największym przedsięwzięciem gospodarczym II RP. Obejmował 44 powiaty czterech ówczesnych województw: lwowskiego, krakowskiego, kieleckiego i lubelskiego. Jego celem była rozbudowa przemysłu ciężkiego, m.in. zbrojeniowego oraz zmniejszenie bezrobocia. W latach 1937-39 na ten cel przeznaczano ok. 60 proc. wydatków inwestycyjnych kraju; wydano 1 mld 925 mln zł.

W ramach COP powstały istniejące do dziś zakłady przemysłowe, m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Stalowej Woli, Jaśle, Nowej Dębie, Nowej Sarzynie, Ostrowcu, Radomiu, Pionkach, Dębicy. Planowany do 1951 r. rozwój COP przerwał wybuch II wojny światowej. (PAP)

ilp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL