II Rzeczpospolita

16.05.2017

85. rocznica pierwszej prezentacji Rocznika Tatarskiego

We wtorek minęła 85. rocznica prezentacji pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego - obecnie wydawanego jako Rocznik Tatarów Polskich, najstarszego czasopisma tej społeczności w naszym kraju. Do tej pory ukazało się kilkanaście wydań rocznika.

Prezentacja pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego miała miejsce 16 maja 1932 roku w Wilnie - informuje kalendarz muzułmański, wydany z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Redakcja pisma zawiązała się dwa lata wcześniej, pod kierownictwem Leona Najmana Mirzy Kryczyńskiego, jednego z wybitnych liderów przedwojennej społeczności tatarskiej.

Rocznik to czasopismo naukowe i literacko-społeczne, można tam znaleźć teksty naukowców z ośrodków akademickich w Polsce i zagranicą, poświęcone nie tylko historii czy kulturze, ale i teraźniejszości Tatarów w Polsce oraz szerzej - w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do 1939 roku ukazały się jego trzy tomy. Reaktywowany w 1993 roku przez Związek Tatarów RP periodyk, zaczął być wydawany jako Rocznik Tatarów Polskich. W latach 1993-2006 ukazało się jedenaście numerów rocznika i dwa razy tyle suplementów. Wtedy jednak wydawanie czasopisma zawieszono, gdy nie znaleziono pieniędzy na kolejne publikacje.

Udało się je wznowić (jako drugą serię) w 2014 roku, dzięki dotacji którą otrzymał Muzułmański Związek Religijny w RP - najstarsza w kraju organizacja polskich wyznawców islamu, którymi są w większości polscy Tatarzy.

Jak powiedział PAP redaktor prowadzący wydawnictwa Musa Czachorowski, od tego czasu udało się wydać trzy kolejne edycje; trwa przygotowanie tegorocznej. Podkreślił, że pismo przygotowywane jest z inicjatywy tatarskiej, ale skierowane do wszystkich osób zainteresowanych historią i współczesnością Tatarów.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.

Rocznik Tatarów Polskich to nie jedyne wydawnictwo tej społeczności. Ukazuje się także kwartalnik "Przegląd Tatarski" oraz "Życie Tatarskie". (PAP)

rof/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL