Wydanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z 1886 r. oraz ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX w. z portretami bohaterów powieści będzie można m.in. oglądać na wystawie w Bibliotece Śląskiej. Ekspozycja, czynna od soboty, jest związana z ogólnopolską akcją "Narodowe Czytanie".
Jak poinformowała PAP kierownik działu zbiorów specjalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach Barbara Maresz, na przełomie XIX i XX wieku "Trylogia" była jedną z najczęściej wydawanych powieści. Dodała, że książnica posiada wiele jej wydań z końca XIX wieku. Najstarszy egzemplarz "Trylogii" pochodzi z 1886 roku. Są też książki z czasów II wojny światowej, w tym m.in. drukowane w Londynie.
Maresz powiedziała, że ponad sto lat temu popularne były adaptacje teatralne oparte na fabule dzieła Sienkiewicza. "W Polsce grywano je praktycznie wszędzie między innymi w Krakowie, Warszawie, Lwowie a także na scenach prowincjonalnych czy amatorskich. W kolekcji z Biblioteki Teatru Lwowskiego, która na Śląsk trafiła w 1945 roku, znajdują się egzemplarze sztuk napisanych na motywach +Trylogii+, w tym m.in. +Hajduczek+, +Amory Pana Michała+, +Mały rycerz+" – powiedziała Maresz. Większość z nich została napisana pod koniec dziewiętnastego wieku.
Na ekspozycji będzie można też zobaczyć ok. 50 pocztówek, które przedstawiają bohaterów "Trylogii", w tym m.in. Zagłobę, Wołodyjowskiego, Oleńkę, Skrzetuskiego. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się również kilkanaście artystycznych kart korespondencyjnych (pocztówek) przedstawiających sceny z "Ogniem i mieczem" według obrazów Juliusza Kossaka.
Dodała też, że Sienkiewicz pisał "Trylogię" w odcinkach i publikował ją w prasie – równolegle w krakowskiej, warszawskiej i poznańskiej (1884-1888). Biblioteka posiada autograf, czyli odręcznie napisany przez Sienkiewicza fragment "Potopu". "Ciekawostką jest, że tekst na tej stronie rozpoczyna się w środku zdania od słów: +pewną wiadomość przywieźć...+" - poinformowała kierownik działu zbiorów.
Na ekspozycji będzie można też zobaczyć ok. 50 pocztówek, które przedstawiają bohaterów "Trylogii", w tym m.in. Zagłobę, Wołodyjowskiego, Oleńkę, Skrzetuskiego. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się również kilkanaście artystycznych kart korespondencyjnych (pocztówek) przedstawiających sceny z "Ogniem i mieczem" według obrazów Juliusza Kossaka.
W sobotę, z okazji inauguracji akcji "Narodowe Czytanie" w bibliotece odbędzie się happening. Jego uczestnikom, jak poinformowała rzeczniczka książnicy Aneta Satława, wręczone zostaną kartki z reprodukcją rękopisu Sienkiewicza. "Kartki będzie można na przykład przybić na specjalnie przygotowany pal" - dodała.
O najcenniejszych zbiorach znajdujących się w zasobach Biblioteki Śląskiej powstał również film. "Ponadto kilku pracowników biblioteki nagrało interpretację fragmentu +Trylogii+ z podziałem na role, która będzie przez cały dzień wyświetlana na ekranie w głównym holu; pojawi się też w internecie" – poinformowała Satława.
Wystawa będzie prezentowana do końca września.
Narodowe czytanie to zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Celem tego przedsięwzięcia jest m.in. popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. W poprzednich edycjach czytano dzieła Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry, w tym roku będzie to "Trylogia" Henryka Sienkiewicza (cykl powieści historycznych: "Ogniem i mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski"). (PAP)
akp/ ktp/ abe/