Od 5 do 8 maja odbędzie się po raz pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny. W programie znajdą się m.in. debaty, konferencje, spotkania modlitewne, koncert "Artyści Bogu" i spacer teologiczny po warszawskiej Starówce z bp. Michałem Janochą - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Festiwal rozpocznie się 5 maja o godz. 11.00 debatą naukową "Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara". W debacie przygotowanej we współpracy z Komitetem Nauk Teologicznych PAN głos zabiorą: ekonomista i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak, prof. Marek Krawczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, filozof prof. Zbigniew Stawrowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i bioetyk ks. prof. Marian Machinek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Debata odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Wieczorem 5 maja uczestnicy festiwalu będą mogli o godz. 19.30 w kościele akademickim św. Anny wziąć udział w modlitwie uwielbienia, animowanej przez zespół Mocni w Duchu.
W piątek 6 maja o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na wykład otwarty: "Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie", który odbędzie się ramach cyklu "Duchowość dla Warszawy" w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Gośćmi będą o. prof. Andrzej Derdziuk i dr hab. Dorota Kornas-Biela, oboje z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po wykładzie o godz. 20.00 w kościele Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście odbędzie się koncert "Artyści Bogu".
Sobota 7 maja rozpocznie się od mszy świętej o godz. 9.30 w kościele seminaryjnym. Odprawi ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po mszy odbędzie się dyskusja wokół problemu: "Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?". Głos zabiorą psychologowie: ks. prof. Romuald Jaworski i dr Szymon Grzelak.
W konferencji "Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja" swoją perspektywę przedstawią: dominikanin o. Tomasz Grabowski (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawielewicz ("Teobańkologia") i Agata Rujner ("Prawie Morały").
Również w sobotę biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha, który jest również historykiem sztuki, oprowadzi chętnych po warszawskiej Starówce w ramach "Spaceru teologicznego Varsovia sacra". Spacer wyruszy o godz. 16.00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny.
W niedzielę 8 maja rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina odprawi o godz. 9.00 mszę świętą w bazylice Świętego Krzyża. W południe społeczność Akademii Katolickiej wyruszy na Jasną Górę w autokarowej pielgrzymce. "Apel jasnogórski" o godz. 21.00 będzie ostatnim punktem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.
"Chciałbym, aby Warszawski Festiwal Teologiczny posłużył ożywieniu wiary w nas, chciałbym ukazać oblicze Kościoła, który się uczy, modli i jednoczy" – podkreślił cytowany w komunikacie przekazanym w środę PAP rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina.
Organizatorem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego jest Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW).(PAP)
Autorka: Iwona Żurek
iżu/ joz/