Kościół katolicki w PRL

02.08.2017

Rzecznik KEP w rocznicę śmierci kard. Macharskiego: wielka postać Kościoła

Kard. Franciszek Macharski był zawsze blisko ludzi, otwarty na ich sprawy i problemy, także dotyczące codziennego życia. To wielka postać Kościoła – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w pierwszą rocznicę śmierci metropolity krakowskiego.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że kard. Macharski, metropolita krakowski w latach 1979-2005, potrafił roztropnie stawiać czoła trudnościom z jakimi spotykał się Kościół.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że jako pasterz Kościoła krakowskiego był "godnym następcą kard. Karola Wojtyły i. był zawsze blisko ludzi, szanował ich, był pomiędzy ludźmi, otwarty na ich sprawy i problemy, także dotyczące codziennego życia. To wielka postać Kościoła w Polsce, ale także i powszechnego" – podkreślił rzecznik KEP.

Przypomniał też, że papież Franciszek po śmierci kard. Macharskiego podkreślał, że przewodził on Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i "wykazał się mądrością, zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka i zachowanie wiary.

Kard. Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 r. w szpitalu w Krakowie po długiej chorobie. Był następcą i przyjacielem kard. Karola Wojtyły. Kilka dni przed śmiercią odwiedził go papież Franciszek, który przebywał w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Metropolita krakowski w latach 1979-2005 urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował też teologię we Fryburgu w Szwajcarii.

29 grudnia 1978 r. został mianowany biskupem, dzień później – arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 roku został kreowany kardynałem.

W latach 1979-1994 kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

Brał udział w konklawe, w wyniku którego kardynałowie wybrali papieża Benedykta XVI.

Na emeryturę przeszedł w 2005 roku. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

W środę, w intencji "wielkiego pasterza Kościoła krakowskiego" w Katedrze na Wawelu msze św. odprawili metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i emerytowany arcybiskup Lwowa, wieloletni przyjaciel zmarłego kard. Marian Jaworski.

Stanisław Karnacewicz (PAP)

skz/ wos/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL