Kultura i sztuka po 1989 roku

18.04.2017

1 maja rusza nowy sezon w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie

1 maja w Multimedialnym Parku Fontann rozpoczyna się nowy sezon pokazów. W tym roku w "wodnym teatrze" wyświetlany będzie pokaz "Powrót Bazyliszka", będzie to uwspółcześniona wersja legendy, pojawią się nawiązania m.in. do warszawskich neonów. Muzykę do pokazu napisał m.in. Piotr Rubik.

"Te fontanny działają już szmat czasu, od 2011 r. (...) to już będzie siódmy sezon. I są naprawdę ogromną atrakcją dla warszawiaków i dla gości" - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniała, że projekt fontann uzyskał indywidualną nagrodę "Inwestycja oświetleniowa roku 2011". Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że na ogół na pierwszy w sezonie, premierowy pokaz przychodzi 50 tys. widzów. Cały zeszłoroczny sezon pokazów przyciągnął w sumie milionową publiczność - dodała prezydent stolicy.

Dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak poinformował, że tegoroczny sezon pokazów rozpocznie się 1 maja, premierę będzie miał nowy pokaz.

"+Powrót Bazyliszka+ - tak nazywa się nasz najnowszy pokaz, który (...) nawiązuje do legend Warszawy. Tym razem będzie to uwspółcześniona wersja legendy, Bazyliszek spotka się z nową, współczesną cywilizacją, będzie obecny w nowoczesnym mieście, spotka się z mieszkańcami Warszawy XXI w. Co z tego wyniknie będziemy mogli obserwować podczas pokazu" - powiedział Matusiak.

Obraz przedstawienia będzie wyświetlany na 30-metrowym wodnym ekranie. Ponadto miasto, przy pokazach będzie chciało zwrócić także uwagę na warszawskie neony. "Jeden z nich, bardzo charakterystyczny - siatkarka z pl. Konstytucji staje się bohaterką naszej opowieści, to ona właśnie uwolni Warszawę od groźnego Bazyliszka" - powiedział Matusiak.

Pokazom będzie towarzyszyć muzyka kilku kompozytorów - uwerturę i piosenkę finałową - nową piosenkę o Warszawie, napisał Piotr Rubik. Zaśpiewa najmłodsza solistka Opery Narodowej Aleksandra Olczyk - zapowiedział dyrektor Stołecznej Estrady.

Pierwsze pokazy będzie można obejrzeć w majówkę 1, 2 i 3 maja o godz. 21. Sezon w Multimedialnym Parku Fontann potrwa do 30 września.

Fontanna główna w Parku Fontann zajmuje powierzchnię 2200 metrów kwadratowych, 367 dysz wodnych umożliwia wypuszczenie jednocześnie nawet 30 tys. litrów wody na minutę. Do pokazów wykorzystywanych jest 295 reflektorów led. (PAP)

kos/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL