Kultura i sztuka po 1989 roku

21.06.2017 aktualizacja 23.06.2017

Festiwal Zamojskie Lato Teatralne - do 8 lipca

17.06.2017 - 08.07.2017 42 Zamojskie Lato Teatralne 42 Zamojskie Lato Teatralne

Kilkanaście spektakli teatrów z Polski oraz Białorusi, Czech, Słowacji i Ukrainy można zobaczyć na festiwalu Zamojskie Lato Teatralne w Zamościu. Festiwal potrwa do 8 lipca.

To 42. edycja festiwalu, na którym wiele spektakli prezentowanych jest w plenerze, a za scenografię służą im zabytki zamojskiej starówki.

„Hasło przewodnie tegorocznego Lata Teatralnego brzmi +Sąsiedzi i my+. Wystąpią teatry z sąsiadujących krajów, Białorusi, Czech, Słowacji i Ukrainy oraz polskie teatry, z którymi związani są aktorzy, reżyserzy i twórcy wywodzący się z Zamościa” – powiedziała Grażyna Kawala z Zamojskiego Domu Kultury, który organizuje festiwal.

Zgodnie z tradycją tego festiwalu otworzy go spektakl teatru, który w ubiegłym roku zdobył nagrodę zamojskiej publiczności - Buławę Hetmańską. Ubiegłorocznym laureatem był Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy. Na zamojskim Rynku Wielkim warszawscy artyści przedstawią komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką „Łojdyrydy”. To historia mieszkańców dwu sąsiadujących ze sobą małych społeczności, którzy uczą się pozyskiwać granty na promocję regionalnych produktów.

Na tle renesansowych kamieniczek zamojskiego rynku grać będzie też teatr Woskresinnia ze Lwowa, Continuo Theatre z Malovic w Czechach oraz białoruski InZhest z Mińska.

Teatr Woskresinnia pokaże spektakl „Mewa” na podstawie klasycznej sztuki Antoniego Czechowa pod tym samym tytułem, urozmaicony fajerwerkami i projekcjami wideo. Artyści z Czech w spektaklu „By the wall” zaprezentują historię ludzi, usiłujących zbudować porozumienie w świecie post-prawdy, chaotycznych komunikatów wywołujących absurdalne sytuacje i konflikty. Przedstawienie „Golden Age” białoruskiego teatru InZhest to z kolei pantomima w barokowym stylu opowiadająca historię wielkiej miłości.

Słowacki teatr Divadlo Haliganda z Koszyc zaprezentuje plenerowe spektakle dla dzieci w osiedlach im. Zamoyskiego oraz im. Orzeszkowej.

Na zamojskim festiwalu będzie można też zobaczyć przedstawienia stołecznych teatrów: „Madame de Sade” Teatru Narodowego oraz „Wzrusz moje serce” Teatru Dramatycznego Scena na Woli, a toruński teatr Baj wystąpi ze sztuką „Wąż” przeznaczoną dla dzieci.

Na Rynku Solnym będzie prezentowany będzie Teatr Fotografii „Zamość sceną zamościan”, czyli wystawa zdjęć Przemka Wiśniewskiego przedstawiających aktorów i twórców teatralnych, w scenach z udziałem mieszkańców miasta, nawiązujących do wystawianych na festiwalu spektakli.

Festiwalowi będzie też towarzyszyła wystawa „Teatr jest miejscem, gdzie najtrudniej kłamać”, przygotowana przez lubelski oddział IPN. Jest on poświęcona niezależnemu ruchowi teatralnemu w Lublinie w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. (PAP)

kop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL