Polska po 1989 roku

01.02.2017 aktualizacja 10.02.2017

Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki - zgłaszanie prac do 10 lutego

11.01.2017 - 10.02.2017 Fundacja im. Janusza Kurtyki Fundacja im. Janusza Kurtyki

Do 10 lutego trwa termin zgłaszania prac do udziału w konkursie o Nagrodę im. Janusza Kurtyki organizowanym przez Fundację im. Janusza Kurtyki. Tematem edycji w 2017 r. jest: Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX w.

Konkurs polega na wyłonieniu pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych, społecznych lub prawnych, której problematyka koresponduje z tematyką tegorocznej edycji. Formą Nagrody jest przetłumaczenie wyróżnionej książki na język angielski oraz wydanie jej w Stanach Zjednoczonych. Zwieńczeniem Konkursu będzie uroczysta gala w grudniu 2017 r. Idea Konkursu jest ściśle związana z misją Fundacji im. Janusza Kurtyki i obejmuje przede wszystkim upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy dotyczącej historii i dziedzictwa Rzeczypospolitej, a także promocję osiągnięć rodzimej nauki w wymiarze międzynarodowym.

"Znajomość polskiej historii poza granicami naszego kraju pozostawia wiele do życzenia, nawet w środowiskach naukowych. Dużą barierą jest nieznajomość języka polskiego i mała ilość publikacji polskich historyków w języku angielskim. Liczymy na to, że pierwsza edycja konkursu wpisze się w działania podejmowane przez instytucje Państwa Polskiego na rzecz zmiany tego stanu rzeczy" - tłumaczy motywy organizacji Konkursu prezes Fundacji Paweł Kurtyka.

Nagroda im. Janusza Kurtyki jest projektem, którego adresatami są polscy badacze, będący autorami prac naukowych nawiązujących do idei Konkursu oraz tematyki edycji w 2017 r.

Patronem Nagrody jest prof. Janusz Kurtyka – polski historyk, były prezes IPN, dla którego historia Polski stanowiła wartość, której poświęcił swoje życie zawodowe. "Osoba patrona nadaje Nagrodzie nie tylko prestiż, ale też ideę - walki o Polskę podmiotową, kierującą się racją stanu i stawiającą na prawdę historyczną w relacjach wewnętrznych i międzynarodowych, którą kierował się Janusz Kurtyka w swojej pracy w IPN" – mówi o osobie patrona Nagrody Przewodniczący Rady Programowej Fundacji prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zgłoszenia do konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki przyjmowane są do 10 lutego 2017 r. w formie poczty tradycyjnej, jak również elektronicznej na adres fundacja.kurtyki@gmail.com.

Adres do korespondencji:
al. Waszyngtona 39/25
04-015 Warszawa
fundacja.kurtyki@gmail.com
telefon: +48 694320294

Więcej informacji wraz z terminarzem oraz regulaminem konkursu odnaleźć można na stronie internetowej www.fundacjakurtyki.pl.

Źródło: Fundacja im. Janusza Kurtyki

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL