Średniowiecze

21.06.2017 aktualizacja 23.06.2017

„Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu”

05.06.2017 - 20.08.2017 „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu” „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu”

Do 28 sierpnia można oglądać w Krakowie wystawę poświęconą średniowiecznym i wczesnonowożytnym losom Krakowa i Budapesztu, która jest efektem współpracy dwóch instytucji Muzeum Historii Budapesztu i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Węgier Jánosa Ádera.

Zasadniczą osią wystawy będzie zestawienie i zilustrowanie w układzie chronologicznym dziejów Krakowa i Budapesztu w okresie średniowiecza. Ekspozycja będzie prezentować dynamiczny rozwój obu miast od ich początków aż po czasy nowożytne. W konstrukcji wystawy zostanie podkreślone wszystko to, co w dziejach obu miast jest podobne lub wspólne. Dotyczy to postaci, wydarzeń, porządku prawnego, życia społecznego, kultury, przedmiotów materialnych czy konkretnych wydarzeń historycznych.

Wernisaż uświetni obecność wyjątkowych gości: prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i burmistrza Budapesztu Istvána Tarlósa.

Kuratorzy wystawy: Łukasz Walas, dr Michał Szczerba, dr Jacek Zinkiewicz, Judit Benda, Virág Kiss, dr Károly Magyar

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Źródło: MHK

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL