Inne

17.03.2017 aktualizacja 22.03.2017

Obchody Dni Świętego Patryka w Kaliszu

Dni Świętego Patryka - odbywające się pod honorowym patronatem ambasadora Irlandii w Polsce - zaczęły się w Kaliszu (Wielkopolskie) w piątek i potrwają do 31 marca. Przygotowano warsztaty tańca irlandzkiego, zajęcia plastyczne oraz koncerty muzyki irlandzkiej.

Archeolog Leszek Ziąbka z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej powiedział PAP, że przyczynkiem do organizowania świąt w Kaliszu są odkrycia archeologiczne w Jankowie pod Kaliszem - znaleziono "mennicę", czyli ślady bicia monet; do czego prawo mieli tylko najwyżsi w hierarchii przedstawiciele Celtów.

"To odkrycie dowodzi, że grupa osadnictwa celtyckiego była obecna na naszym terenie pod Kaliszem na przełomie ery do początku I wieku. Oni byli strażnikami szlaku bursztynowego” - powiedział.

Dni św. Patryka organizowane są w Kaliszu od 17 lat. "W ten sposób chcemy pokazać, co zostało po Celtach i przybliżyć kaliszanom kulturę Zielonej Wyspy” – powiedział Ziąbka.

Archeolog podkreślił, że wpływ kultury celtyckiej na nasze tereny był bardzo silny. "Sam fakt wieszania jemioły w domach jest właśnie taką pozostałością. Ta tradycja wywodzi się od celtyckich kapłanów a jemioła ma zapewniać szczęście i opiekę domową. Lubimy też zielony strój, który jest odpowiednikiem Irlandii. A najważniejsze dziedzictwo po Celtach to bicie monet" – powiedział Ziąbka.

Świętowanie w Kaliszu rozpoczęto w Młodzieżowym Domu Kultury od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego "Magiczna Irlandia".

Odbędą się także koncerty muzyki irlandzkiej. W ramach warsztatów plastycznych dzieci w wieku 5-10 lat będą tworzyły ilustracje do baśni irlandzkich. Chętni będą mogli wziąć udział także w warsztatach tańca irlandzkiego.

Organizatorem obchodów jest Fundacja Kultury Irlandzkiej w Poznaniu oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Patronat honorowy nad obchodami objęli: ambasador Irlandii w Polsce oraz konsul honorowy Irlandii w Poznaniu.(PAP)

bak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL