Inne

16.07.2017

Druga edycja warsztatów komiksowych dla dzieci IPN w Katowicach

Pod koniec wakacji odbędzie się druga edycja warsztatów komiksowych z historią w tle w Katowicach, które organizuje dla dzieci oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

O zorganizowaniu drugiej edycji warsztatów, zdecydował sukces pierwszej edycji, która odbyła się w dn. 3-6 lipca. "Zainteresowanie było duże, niektórym chętnym musieliśmy z żalem odmówić. Ci, którzy wzięli udział w warsztatach, byli bardzo zadowoleni i niesamowicie zaangażowani. Dlatego zdecydowaliśmy o zorganizowaniu drugiej edycji" – powiedział PAP naczelnik pionu edukacyjnego IPN w Katowicach Ryszard Mozgol.

Warsztaty poprowadzili Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki - autorzy komiksów, okładek do książek i czasopism, ilustracji, plakatów i grafik. Do ich najbardziej znanych i cenionych wydawnictw należy trzyczęściowy komiks "Monte Cassino".

Prowadzący pokazywali uczestnikom, gdzie szukać inspiracji, pomysłów (książki, filmy, gry komputerowe), następnie jak napisać scenariusz do historii, którą wymyślili, potem jak przygotować do tego scenariusza tzw. storyboard, a na końcu jak narysować komiks.

Zbigniew Tomecki powiedział PAP, że był pod ogromnym wrażeniem zaangażowania dzieci w pracę. "Dostały tylko czystą kartkę i ołówek, a tworzenie komiksu to dość długi proces, wymagający skupienia. Tymczasem dzieci nie chciały wychodzić, rodzice musieli je do tego namawiać po zakończeniu, przypominać, że przyjdą następnego dnia. To było dla nas bardzo pozytywne doświadczenie” – opowiadał.

Uczestnikom nie narzucano tematów, wybierali je sami. Powstały m.in. opowieści, których tłem było średniowiecze, I i II wojna światowa, a jedna z dziewczynek stworzyła western, którego bohaterką była kobieta. (PAP)

lun/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL