Przygotowaliśmy nowy, udoskonalony pakiet różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem szkoły. Jest on realizowany w poszczególnych resortach i koordynowany przez Komitet Społeczny Rady Ministrów - powiedział w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa pt. "Bezpieczna szkoła". Podczas niej przedstawiciele rządu poinformowali o działaniach, mających na celu m.in. zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas powrotu do szkoły po wakacjach.
Podczas konferencji wicepremier Gliński, który jest też przewodniczącym Komitetu Społecznego Rady Ministrów, zwrócił uwagę, że "wszelkie programy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom w szkole są już od dawna realizowane", a "polska szkoła jest bezpieczna".
"Myśmy te programy w jeszcze większym stopniu zintensyfikowali i zaadresowaliśmy do nowo pojawiających się problemów, kwestii związanych z bezpieczeństwem (...). Ta praca wymaga synergii, współpracy i koordynacji pomiędzy resortami. Tą koordynacją na szczeblu Rady Ministrów zajmuje się Komitet Społeczny Rady Ministrów. Po to m.in. jest Komitet, żeby zajmował się problemami społecznymi i rozwiązywaniem tych problemów społecznych. My przygotowaliśmy nowy, czy też udoskonalony pakiet różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem szkoły. On jest realizowany w poszczególnych resortach, ale właśnie w ramach takiej koordynacji" - powiedział Gliński.
Podkreślił, że wszystkie przedsięwzięcia "mają pokrycie finansowe". "Nie jest tak, że to są zapowiedzi papierowe, tylko one są już w tej chwili realizowane, jest na to finansowanie. Nasze dzieci w szkołach będą i są bezpieczne. Apelujemy także do środowiska zajmującego się edukacją, do rodziców o współpracę w tych kwestiach. Apelujemy także, żeby zgłaszać wszelkie zastrzeżenia czy niepokoje związane z jakimiś zagrożeniami czy nierozwiązanymi problemami" - mówił.
Minister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślał z kolei, że szkoła musi być miejscem bezpiecznym, by rodzice wiedzieli, "że jak zostawią dziecko pod opieką nauczycieli to spokojnie po nie wrócą i będzie całe i zdrowe". "To dlatego nauczyciele są zobowiązani do tego, żeby przede wszystkim nie byli obojętni wobec tego, co w szkołach się dzieje, ale muszą także wiedzieć jak reagować w sytuacjach zagrożenia" - powiedział Piontkowski. Wskazał, że w tym celu przygotowany został podręcznik wyjaśniający, jak reagować na różnego rodzaju zagrożenia w szkole.
Piontkowski przypomniał, że obecnie działa program "Posiłek w domu i w szkole", w ramach którego m.in. dofinansowane jest tworzenie stołówek i jadalni. "Dzieci muszą mieć miejsce, w którym spokojnie, higienicznie spożyją obiad, który jest dobrze złożony pod względem żywieniowym" - powiedział minister edukacji.
Szef MEN powiedział, że realizowany jest także program szkoleń dla pracowników szkoły z udzielania pierwszej pomocy. "Chcemy również, aby nauczyciele w sytuacjach nagłych byli w stanie udzielić pomocy dzieciom, ale także innym osobom, które przebywają w szkole i jej pobliżu" - powiedział. Dodał, że w zapewnianiu bezpieczeństwa w szkołach może pomóc także monitoring.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa podkreśliła, że "bezpieczeństwo w szkole to także bezpieczeństwo ekonomiczne, a więc pewnego rodzaju gwarancja dla rodziców, by nie musieli się martwić o odpowiednie wyposażenie dzieci w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym". Przypomniała, że w tym celu rodzice mogą skorzystać z programów rządowych, takich jak "Rodzina 500 plus", "Dobry start" i "Posiłek w szkole i w domu".
W konferencji wziął udział także minister spraw wewnętrznych i administracji Michał Kamiński, który zadeklarował, że w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym w okolicach placówek szkolnych pojawi się kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy z wydziału ruchu drogowego oraz z wydziału prewencji, którzy będą kontrolowali i utrzymywali tam wzmożoną służbę.
Podkreślił, że jeżeli chodzi o priorytet dla policji i służb na przyszły rok szkolny to jest nim zwalczanie przestępczości w szkołach. "Przez szereg lat przestępczość ta utrzymywała się na poziomie około 8,5 tys. przestępstw w skali roku. W ubiegłym roku uległa ona wyraźnemu zmniejszeniu. Było to 7 tys. 600 przestępstw, które ujawniono na terenie szkół. To jest dobra tendencja. Tę tendencje będziemy utrzymywać" - stwierdził szef MSWiA.
Dodał, że służą temu m.in. liczne spotkania z udziałem funkcjonariuszy policji, młodzieży i pedagogów. "W pierwszym półroczu tego roku było takich spotkań 2200. Niewątpliwie te spotkania uświadamiają młodzieży i pedagogom jak liczne są zagrożenia, jak ważna jest ta współpraca pomiędzy policją, a młodzieżą" - zaznaczył Kamiński. Wskazał również na konieczność eliminacji "dorosłych dilerów, którzy odpowiadają za rozprowadzanie narkotyków w szkołach. Działania będą stanowcze i skuteczne" - zapowiedział szef MSWiA.
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekonywał, że od początku września w całej Polsce zostanie uruchomionych ok. 1400 połączeń autobusowych, szczególnie w Polsce lokalnej. Podkreślił, że tak, jak bezpieczna powinna być dla uczniów szkoła, tak też bezpieczna powinna być droga do niej. Wskazał, że prowadzone są działania badające sprawność autokarów, którymi podróżują dzieci, a także dyspozycyjność kierowców tak, by "rodzice byli przekonani, że transport do szkoły ich dzieci jest bezpieczny".
Resort prowadzi też program likwidacji miejsc niebezpiecznych, na który w skali kraju przeznaczone jest od 2016 roku ponad 1 mld 750 mln zł.
Te zadania są realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na sieci dróg krajowych i głównie polegają na budowie ciągów pieszo-rowerowych, bezpiecznych przejść dla pieszych, zatoczek autobusowych, czy instalowaniu sygnalizacji świetlnej - mówił Weber podczas konferencji w KPRM. W tych działaniach szczególnie uwzględniane są miejsca nauki i te, przez które codziennie przechodzą dzieci i młodzież właśnie w okolicach szkół - dodał.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że "bezpieczna szkoła to szkoła, w której kształtowane są nawyki prozdrowotne, to jest szkoła, w której uczniowie nabywają wiedzę, umiejętności, a także kształtowane są nawyki, które będą w przyszłości wzmacniały zdrowie uczniów".
Wiceminister wskazała, że w szkołach realizowane są świadczenia w gabinetach profilaktycznych, w których pracują pielęgniarki. Wzmacniania jest także opieka stomatologiczna, m.in. dzięki dofinansowaniu gabinetów stomatologicznych w szkołach. Szczurek-Żelazko podkreślała też wagę opieki zdrowotnej nad dziećmi przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi.
Wicepremier Gliński podkreślił, że "polska szkoła jest bezpieczna, nasze dzieci mogą czuć się w niej bezpiecznie, a rodzice nie muszą się niepokoić". "Polityka jest po to, żeby czynić dobro publiczne i to dobro jest czynione przez konkretne prace wszystkich współpracowników (rządu - PAP)" - powiedział. (PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk, Olga Zakolska, Daria Porycka, Karolina Kropiwiec, Aleksandra Kuźniar, Aleksander Główczewski
dst/ ozk/ dap/ kkr/ akuz/ ago/ mhr/