Paulina Dominik z X Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie odebrała w poniedziałek nagrodę im. Tadeusza Słowikowskiego dla najlepszego nauczyciela historii. Nagrodę przyznaje krakowskie środowisko historyczne.
"Praca w X liceum jest dla mnie źródłem ogromnej radości i satysfakcji. Pozwala mi na realizację wielu projektów edukacyjnych i rozwój zawodowy. Wiele z tych przedsięwzięć nie miałoby szansy realizacji, gdyby nie zaangażowanie samych uczniów – moi drodzy, dziękuję wam za wasze zaangażowanie, pomoc, wsparcie i zawsze dobre słowo" – powiedziała Paulina Dominik podczas uroczystości w X LO. Jej wystąpienie było poprzedzone gromkimi brawami uczniów.
Nagrodę ustanowił w 2009 r. krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Otrzymują ją nauczyciele historii, którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji przedmiotu oraz dziejów i kultury Krakowa. Fundatorem wyróżnienia jest Urząd Miasta Krakowa. „Nagroda docenia wkład nieprzeciętnych, niezwykłych nauczycieli robiących coś więcej niż jest to tylko wymagane w zakresie obowiązków” – mówił prezes oddziału Marcin Jarząbek.
Jego zdaniem przed nauczycielem historii stoją trzy wyzwania. Po pierwsze, przekazać wiedzę w sposób ciekawy. Po drugie – uchronić przekaz od historii od upolitycznienia. Po trzecie – przekazywać wiedzę w połączeniu z nowymi ustaleniami historycznymi.
"Nagrodą Słowikowskiego są doceniani nauczyciele, którzy mają dobry kontakt z uczniami. Także tacy, którzy m.in. chcą pokazać Kraków, tożsamość miasta, historię, współczesną dynamikę. Którzy wywierają dobry wpływ na postawy młodzieży" - powiedział PAP historyk prof. Andrzej Chwalba z kapituły nagrody.
Paulinę Dominik do nagrody zgłosiła dyrekcja X LO im. KEN. Laureatka naucza historii i języka polskiego w tej szkole. Jest absolwentką historii i polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podyplomowo ukończyła studia z archiwistyki i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Jest aktywna na polu dydaktyki historii, m.in. prowadzi praktyki dla studentów Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Małopolskiego Konkursu Historycznego.
W X LO Paulina Dominik zrealizowała wiele projektów. Wśród nich jest utworzenie – we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – Klubu Debat Historycznych. Jej uczniowie część zajęć mają w Instytucie Etnologii i Antropologii Historycznej UJ w ramach patronatu, którym objęte są klasy humanistyczne X LO. Historii naucza również organizując spacery, gry terenowe, lekcje w muzeach.
Patron nagrody urodził się w 1907 r. w Opatkowicach koło Proszowic (woj. małopolskie). Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1932 r. pracował jako nauczyciel historii w szkołach średnich – w Częstochowie i w Nowym Sączu. W czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Po wojnie nauczał w gimnazjum i liceum im. św. Jacka w Krakowie, a potem w I LO im. Nowodworskiego. Później pracował w Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej i w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Zmarł w 1993 r. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.
Regulamin przyznawania nagrody opracowali dydaktycy, historycy i członkowie zarządu krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zgłoszeni do nagrody nauczyciele są oceniani na podstawie rozbudowanego kwestionariusza. Oprócz opinii dyrektora, istotną rolę przy przyznaniu nagrody pełni również opinia samorządu uczniowskiego, formy prowadzenia lekcji, praca pozalekcyjna z uczniami, lekcje muzealne i archiwalne, liczba uczniów uczestniczących w konkursach historycznych, aktywność w stowarzyszeniach kulturalnych i naukowych.
Nagrodę przyznaje kapituła, w skład której wchodzą członkowie zarządu krakowskiego oddziału PTH, przedstawiciel prezydenta miasta Krakowa, dyrektorzy Instytutów Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dydaktycy historii z obu uczelni, metodycy, znawcy dydaktyki muzealnej i czynni nauczyciele historii. Prawo zgłaszania kandydata do nagrody przysługuje dyrekcji szkoły, w której jest on zatrudniony, a także członkom kapituły.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ mhr/