Polska po 1989 roku

19.05.2017

Pierwsze damy Polski i Niemiec wręczyły dyplomy językowe

Uczniowie z ośmiu polskich liceów otrzymali w piątek w Warszawie Niemieckie Dyplomy Językowe Drugiego Stopnia. W uroczystości uczestniczyły pierwsze damy Polski i Niemiec: Agata Kornhauser-Duda oraz Elke Buedenbender.

Pierwsze damy wręczyły uczniom certyfikaty poświadczające znajomość języka niemieckiego - Niemieckie Dyplomy Językowe Drugiego Stopnia (DSD II). Na uroczystość, która odbyła się w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie, zaproszonych zostało 185 uczniów z ośmiu szkół: w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Radomiu i Warszawie.

Agata Kornhauser-Duda pogratulowała uczniom sukcesu, jakim jest uzyskanie dyplomu DSD II. "Jest to zwieńczeniem waszej wytężonej pracy, ale przede wszystkim zwieńczeniem waszych językowych kompetencji" - powiedziała. Podziękowała nauczycielom, którzy włożyli wysiłek w przygotowanie uczniów do egzaminu. "A z własnego doświadczenia wiem, że trzeba wiele zaangażowania i pracy, aby dobrze uczniów do tego egzaminu przygotować" - powiedziała i dodała: "Myślę że sukcesy naszych uczniów są najlepszą motywacją do pracy, a także źródłem największej satysfakcji".

Elke Buedenbender podsumowała, że w tym roku na całym świecie do egzaminu DSD II przystąpiło 14,8 tys. uczniów, w tym ponad 800 to uczniowie i uczennice z Polski. W sumie - jak mówiła - języka niemieckiego uczy się aż 2,3 mln Polaków. "W żadnym innym kraju na świecie nie ma tylu osób uczących się języka niemieckiego" - skomentowała. Dodała, że prawdopodobnie w Niemczech jest o wiele mniej osób, które uczą się języka polskiego. "Mamy tu jeszcze wiele do zrobienia" - powiedziała.

Elke Buedenbender wyraziła radość z tego, że tak wiele Polek i Polaków dostrzega szanse związane ze znajomością języka niemieckiego - czy to na rynku pracy, czy to w procesie kształcenia - np. akademickiego. Zwracając się do zaproszonych uczniów powiedziała: "Mam nadzieję, że również wy (...) wykorzystacie swoją znajomość języka niemieckiego - tu, na miejscu np. w jednej z licznych niemieckich firm lub też w polskiej firmie, która ma kontakty z Niemicami. Albo też skorzystacie z waszej umiejętności podczas wyjazdu na jakiś czas do Niemiec".

Niemiecki Dyplom Językowy - DSD (Deutsches Sprachdiplom) to dyplom językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Niemieckich. To państwowy egzamin poświadczający znajomość języka niemieckiego oferowany w 94 gimnazjach i liceach w Polsce. Egzamin wpisany jest do programu nauczana języka niemieckiego, uczniowie przygotowują się do niego w ramach zajęć lekcyjnych.

W Polsce dyplom ten obejmuje dwa poziomy: A2/B1 (DSD I) oraz B2/C1 (DSD II). Pomyślnie zdany egzamin DSD II umożliwia podjęcie studiów w Niemczech bez konieczności dalszego dokumentowania umiejętności językowych.

Landy delegują obecnie 20 nauczycieli niemieckich do polskich szkół prowadzących program DSD. Osoby te wspólnie z polskimi nauczycielami prowadzą lekcje języka niemieckiego oraz egzaminują uczniów.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier małżonką Elke Buedenbender przyjechali do Warszawy w piątek. To pierwsza oficjalna wizyta Steinmeiera w Polsce po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec. (PAP)

lt/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL