Polska po 1989 roku

14.09.2017 aktualizacja 15.09.2017

Ponad 1,5 tys. wydarzeń podczas XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Pokaz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Źródło: XX Dolnośląski Festiwal Nauki Pokaz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Źródło: XX Dolnośląski Festiwal Nauki

Ponad 1,5 tys. spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin nauki znalazło się w programie XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w dniach 21-27 odbędzie się we Wrocławiu; później zaś w innych miastach Dolnego Śląska.

Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych w różnych dziedzinach wiedzy. Imprezy organizowane w ramach DFN mają w sposób przystępny przybliżyć tematy i problemy, które rozwiązuje nauka.

"Festiwal promuje naukę, to zaś daje odpór fałszywym wiadomościom krążącym w internecie. Festiwal jest również okazją do podzielenia się informacjami o nowych odkryciach naukowych i o tym, jakie one będą miały wpływ na naszym życie w przyszłości” - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej koordynator DFN prof. Tadeusz Dobosz. Dodał, że festiwal to poważne treści podane w zabawowej formie.

Wskazał on również na korzyści płynące z organizacji festiwalu dla środowiska naukowego. „Ta impreza daje możliwość kontaktów naukowców z różnych dziedzin. Te kontakty często owocują współpracą interdyscyplinarną, która w nauce jest najciekawsza. Największe odkrycia nauki rodzą się na styku różnych dziedzin” - mówił profesor.

Podobnie jak w poprzednich latach trzonem programu festiwalowego jest cykl tzw. imprez wiodących. Nawiązują one m.in. do ważnych rocznic. W tej edycji DFN są to: 500-lecie reformacji czy 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

Tradycyjnie na otwarcie festiwalu (21 września) odbędzie się wykład językoznawcy prof. Jan Miodka. Tradycją jest również spacer po Dzielnicy Czterech Świątyń we Wrocławiu, który poprowadzi rektor Uniwersytetu Wrocławskiej prof. Adam Jezierski.

Wśród imprez wiodących znalazły się w tym roku również wydarzenia związane z ochroną środowiska czy tematami zdrowotnym, a także wykłady i seminaria poświęcone poszukiwaniom życia w kosmosie.

Podczas DNF bogato reprezentowane są również nauki humanistyczne oraz zagadnienia z obszaru sztuki i religii. W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z dziedziny prawa, filozofii czy wojskowości.

Dr Zygmunt Domagał, koordynator DNF na Uniwersytecie Medycznym, podkreślił, że najbardziej widowiskowymi elementami festiwalu są imprezy z dziedzin fizyki i chemii. „Wizerunek festiwalu to dla minie kilkuletnie dziecko ubrane w fartuch, które obserwując kroplę krwi pod mikroskopem albo własne odciski palców, czy próbujące wyizolować fragment DNA” - mówił naukowiec.

Wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. Program festiwalu został tak ułożony, aby zainteresować zarówno najmłodszych pasjonatów wiedzy, jak i seniorów.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 27 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza ostatecznie zakończy się 27 października.

Patronat nad festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.

Piotr Doczekalski (PAP)

pdo/ agt/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL