Łódzkie Muzeum Kinematografii w ostatnim czasie wzbogaciło się o rękopis życiorysu wybitnego aktora Leona Niemczyka, złożony przez niego ćwierć wieku temu w związku z prośbą o wydanie pozwolenia na broń. Rękopis znaleziono w archiwach łódzkiej policji.
O tym, że w policyjnych archiwach można znaleźć różne "skarby", przekonał się kilka miesięcy temu szef wydziału postępowań administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Wśród tomów akt odnalazł życiorys Leona Niemczyka, napisany własnoręcznie przez aktora w 1987 roku, w związku z prośbą o wydanie pozwolenia na broń osobistą. Dodatkowo do rękopisu dołączone jest zdjęcie.
Policja uznała, że życiorys "należy do wszystkich mieszkańców Łodzi, miasta, w którym żył i umarł" artysta. Dokument został przekazany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji prezydent Łodzi, a w ostatnim czasie wzbogacił zbiory Muzeum Kinematografii - informuje muzeum na swojej stronie internetowej.
Życiorys spisany przez aktora zawiera podstawowe informacje dotyczące miejsca urodzenia, wykształcenia oraz odznaczeń, które otrzymał za pracę zawodową. Urodzony w 1923 roku aktor wspominał w nim m.in. czasy okupacji, gdzie na tzw. kompletach uzyskał maturę. Napisał, że po Powstaniu Warszawskim został wywieziony na roboty do Niemiec, skąd wrócił do Polski w 1947 roku. Opisał też swoją drogę zawodową od 1948 roku począwszy od Państwowego Teatru Wybrzeże do Teatru Powszechnego w Łodzi (1979); przyznał, że od 1979 roku pracował już tylko w filmie.
Jak wynika również z życiorysu, eksternistyczny egzamin aktorski Niemczyk zdał w 1952 roku przed Państwową Wyższą Komisją Egzaminacyjną w Warszawie. Napisał także, że "do partii politycznych nie należał i nie należy" i nigdy nie był karany sądownie.
Leon Niemczyk zmarł pod koniec listopada 2006 roku w wieku 83 lat. W ciągu ponad 50-letniej kariery aktorskiej zagrał w ponad 400 filmach. W filmie zadebiutował w wieku 30 lat w obrazie Jerzego Kawalerowicza "Celuloza". Aktor uznawany był za rekordzistę wśród polskich aktorów pod względem liczby zagranych ról. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.
Do jego najznakomitszych ról należą kreacje w "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego i "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. Wystąpił także w takich filmach jak: "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego (1959), "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa (1964), "Wielki Szu" Sylwestra Chęcińskiego (1982), "C.K. Dezerterzy" Janusza Majewskiego (1987).
Muzeum Kinematografii w Łodzi rozpoczęło działalność w 1976 roku, a od 1986 roku ma siedzibę w dawnym pałacu Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa, w pobliżu słynnej szkoły filmowej. Muzeum gromadzi wszelkie obiekty związane z filmem m.in. archiwalną aparaturę filmową, programy filmowe, plakaty, scenografię, fotosy i pamiątki związane z ludźmi kina.
Placówka prowadzi także działalność edukacyjną i przygotowuje wystawy o postaciach polskiego kina, które pokazywane są na całym świecie. Od kilku lat w muzeum działa kino Kinematograf. (PAP)
szu/ hes/