Kultura i sztuka po 1989 roku

17.07.2017

Jane Fonda i Robert Redford otrzymają w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości

Jane Fonda i Robert Redford otrzymają na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości - ogłosiła w poniedziałek dyrekcja imprezy. 74. edycja festiwalu odbędzie się na wyspie Lido w dniach od 30 sierpnia do 9 września.

W zeszłym roku Złotego Lwa za całokształt otrzymał w Wenecji Jerzy Skolimowski.

Ceremonia wręczenia specjalnych statuetek gwiazdom amerykańskiego kina odbędzie się 1 września przed projekcją pozakonkursowego filmu „Our Souls at Night” w reżyserii Ritesha Batry z ich udziałem. Film wyprodukowała firma Redforda.

Dyrektor weneckiego festiwalu Alberto Barbera powiedział, że nagroda dla Jane Fondy jest wyrazem uznania dla jej nadzwyczajnego talentu i kreacji aktorskich, w których wcieliła się postaci „niezapomniane, kontrowersyjne i różnorodne”.

Mówiąc o Robercie Redfordzie, Barbera przypomniał, że jest on także reżyserem, producentem, obrońcą środowiska i „inspiratorem oraz założycielem znakomitego eksperymentu kinematograficznego”, jakim jest festiwal filmowy Sundance.

„Czy to stojąc przed kamerą, czy broniąc sprawy niezależnego kina lub naszej planety, Robert Redford towarzyszy od 50 lat amerykańskiej historii łącząc dyscyplinę, inteligencję i urok, który jest niezrównany” - podkreślił.

Festiwal otworzy 30 sierpnia premierowy pokaz amerykańskiego filmu science-fiction "Downsizing" w reżyserii Alexandra Payne’a z Mattem Damonem i Christophem Waltzem.

Lista około 20 filmów, dopuszczonych do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa, zostanie ogłoszona pod koniec lipca. Przewodniczącą jury będzie amerykańska aktorka Annette Bening.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL