Kultura i sztuka 1945-1989

02.08.2017

W Suwałkach mural z Reksiem upamiętni postać Lechosława Marszałka

Reksio – kultowy piesek z kreskówki - trafi w sobotę pod postacią muralu na ścianę bloku mieszkalnego w Suwałkach. Twórca Reksia, nieżyjący już Lechosław Marszałek urodził się w tym mieście 95 lat temu.

„Od kilku lat odsłaniamy podczas Dni Suwałk murale. W tym roku będzie to pies Reksio, który, po pierwsze obchodzi pięćdziesiąte urodziny, zaś po drugie został stworzony przez nieżyjącego już Lechosława Marszałka, który urodził się w naszym mieście" - powiedział PAP Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk.

Władze miasta od czterech lat podczas Dni Suwałk odsłaniają murale. Na pierwszym widnieje mała dziewczynka, bohaterka komiksu pt. "Łauma" Karola Kalinowskiego pochodzącego z Suwałk. Drugi mural prezentuje przedwojennego suwalskiego lekarza i społecznika Teofila Noniewicza. Na kolejnym jest Alfred Wierusz-Kowalski, znany malarz, przedstawiciel szkoły monachijskiej, urodzony w Suwałkach.

W sobotę podczas tegorocznych Dni Suwałk zostanie uroczyście odsłonięty mural z Reksiem, który trzyma wielki bukiet kwiatów.

"Jest to autorski rysunek Lechosława Marszałka. Mieliśmy pięć prac przedstawionych przez jego żonę i akurat wybraliśmy Reksia z kwiatami, który został odwzorowany i przeniesiony na ścianę budynku" - dodał Sznel.

Na uroczystość została zaproszona również wdowa po reżyserze Halina Filek-Marszałek.

Dni Suwałk rozpoczną się w piątek galą podczas której prezydent Suwałk wręczy specjalne coroczne nagrody "Włócznie Jaćwingów". W sobotę i niedzielę odbędzie się Jarmark Kamedulski, na który złożą się koncerty, przedstawienia, imprezy sportowe oraz wielki kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnej jadła kresowego.

Reksio - polski serial animowany dla dzieci w reżyserii i według scenariusza Lechosława Marszałka był produkowany w latach 1967-90. W tym czasie powstało 65 odcinków kreskówki. (PAP)

bur/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL