Album "Homo Homini Res Sacra. Cztery dekady działalności paryskiego Centrum Dialogu (1973-2015)" wydany przez Wydawnictwo Apostolicum, został zaprezentowany w czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Abp Henryk Hoser, który w latach 1996-2003 był dyrektorem Centrum Dialogu podkreślił podczas prezentacji, że Centrum było miejscem, gdzie spotykali się ludzie różnych poglądów.
"Ośrodek Dialogu jest przede wszystkim dziełem społecznym. To nie jest ani instytucja państwowa, ani w pełnym słowa tego znaczeniu instytucja kościelna, lecz bardzo szeroka inicjatywa społeczna, o różnych orientacjach, i dlatego taką nosi nazwę" - wyjaśnił hierarcha.
Dodał, że właściwymi twórcami Centrum Dialogu są ci, którzy tu występują: prelegenci, wykładowcy, pisarze, naukowcy, politycy, przedstawiciele Kościoła, "starając podać jakąś interpretację przeszłości albo teraźniejszości, albo przyszłości". "Panuje tu atmosfera, której gdzie indziej chyba nie ma" - zaznaczył abp Hoser.
Według niego w Centrum Dialogu panowało przekonanie, że "wszyscy ludzie są dobrej woli, gdzie znikały wszystkie animozje i antagonizmy, dlatego przyciągało elity intelektualne z całego świata, gdzie można było swobodnie wyrażać swoje poglądy w różnych kwestiach".
Kard. Karol Wojtyła powiedział o Centrum Dialogu, że "bardzo potrzebne jest Polsce i Kościołowi w Polsce to francuskie +okno na świat+, a Francji, Zachodowi (i Polonii) to samo francuskie +okno na Polskę+".
Dyrektor Wydawnictwa Apostolicum ks. Grzegorz Radzikowski powiedział, że prezentowana publikacja jest efektem ponad rocznych kwerend archiwalnych oraz prac redakcyjnych i graficznych, pozwala czytelnikowi doświadczyć atmosfery ośrodka przy rue Surcouf i niejako spotkać się z szeregiem osobistości życia religijnego, naukowego, politycznego, literackiego.
Książka ta - jak mówił ks. Radzikowski - dokumentuje działalność założyciela Centrum Dialogu ks. Józefa Sadzika. "Znajdujemy tu jego teksty, np. homilię wygłoszoną na pogrzebie Zygmunta Hertza oraz zdjęcia m.in. z Janem Pawłem II, Tadeuszem Mazowieckim, Zbigniewem Herbertem, Haliną Mikołajską czy wreszcie Czesławem Miłoszem, z którym łączyła go głęboka przyjaźń" - podkreślił wydawca albumu. Dodał, że zaowocowała ona wspólną pracą nad przekładem "Księgi Psalmów" i "Księgi Hioba".
Jak dodał ks. Radzikowski, wśród zamieszczonych w albumie fotografii są m.in. te z prowadzonych przez ks. Sadzika spotkań: autorskiego z Czesławem Miłoszem, z Janiną Ochojską, poświęconego działalności Polskiej Akcji Humanitarnej, z Andrzejem Wajdą na temat filmowej adaptacji "Pana Tadeusza", z Władysławem Bartoszewskim, Lechem Wałęsą. W albumie dostępny jest też np. tekst homilii wygłoszonej przez ks. Henryka Hosera w 2000 roku podczas pogrzebu założyciela paryskiej "Kultury" Jerzego Giedroycia.
Zaznaczył, że wśród 350 archiwalnych zdjęć na kartach albumu spotykamy m.in. kard. Jean-Marie Lustigera rozmawiającego z Agnieszką Holland, ks. Janusza Pasierba w żywej dyskusji z Danielem Olbrychckim, a także ks. Alojzego Orszulika i Adama Michnika podczas spotkania nt. Okrągłego Stołu i roli Kościoła w procesie przemian w Polsce.
Kard. Karol Wojtyła powiedział o Centrum Dialogu, że "bardzo potrzebne jest Polsce i Kościołowi w Polsce to francuskie +okno na świat+, a Francji, Zachodowi (i Polonii) to samo francuskie +okno na Polskę+".
"Centre du Dialogue jest bezcennym miejscem spotkania i przekazywania polskiej kultury w Paryżu" - mówił o pallotyńskim ośrodku dyskusyjno-odczytowym Jan Turowicz.
Obecny dyrektor Centrum Dialogu pallotyn ks. Aleksander Pietrzyk i redaktor albumu powiedział, że publikacja ta jest jakąś nadzieją dla przyszłego pokolenia. "Pokazuje ona, że można być w przyjaźni niezależnie od przekonań politycznych" - podkreślił.
Ks. Pietrzyk podkreślił, że w perspektywie Centre du Dialogue pojawia się kilka wyzwań. "W zasadzie uporaliśmy się już z systemami totalitarnymi. Walka z ideologią komunistyczną trwała długo. Dziś jeszcze trwa zmaganie z +dzikim liberalizmem+, który zamyka drogę do prawdy" - dodał.
"Dziś nasza mentalność we Francji jest liberalna, agnostyczna, indywidualistyczna: potrzeba powrotu do źródeł Ewangelii. Dlatego staramy się pokazać nową formę dialogu: nie wystarczy obalać mury ze strachu przed izolacją. One runą pod wpływem konstruktywnego dialogu. Nie wystarczy inaczej myśleć, ale wzbudzić zainteresowanie, ponieważ my myślimy i działamy inaczej" - podkreślił ks. Pietrzyk.
Paryskie Centre du Dialogue założone zostało w 1973 roku przez pallotyna ks. Józefa Sadzika. (PAP)
skz/ par/