Kultura i sztuka po 1989 roku

19.07.2017

"Chroma. Księga kolorów"

autor: Derek Jarman
"Chroma. Księga kolorów" "Chroma. Księga kolorów"

Instytucja Filmowa Silesia Film wydała właśnie pierwszą książkę Dereka Jarmana przetłumaczoną na jęz. polski. To "Chroma. Księga kolorów", która jest zbiorem przemyśleń twórcy na temat znaczenia barw w kontekście filozoficznym, kulturowym i społecznym.

Derek Jarman (1942-1994) to brytyjski artysta, jeden z pionierów filmowego postmodernizmu oraz tzw. nowego kina queerowego. Fascynował się kolorem.

"Książka jest absolutnie wyjątkowa (…); pomimo tego, że autorem jest Derek Jarman, że znamy go przede wszystkim poprzez twórczość filmową, ta książka nie jest biografią, nie jest książką filmową. To jest podróż przez świat barw w kontekście filozoficznym, kulturowym i społecznym" – mówiła podczas środowej konferencji zastępca dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film Anna Szrama.

Blisko 200-stronicowa publikacja również przybliżająca sylwetkę twórcy to pierwsza książka Dereka Jarmana przetłumaczona na jęz. polski.

Jak podali wydawcy, Jarman pisał "Księgę kolorów" u kresu swojego życia – "tracąc wzrok, będąc świadomym nieuchronnej śmierci z powodu powikłań związanych z AIDS".

"W pewnym wymiarze +Chroma+ to nieoczywista autobiografia ojca nowego kina queerowego, jednego z pionierów filmowego postmodernizmu, a także znakomitego poety, malarza i ogrodnika. To zapis stanu ducha artysty, jak również klimatu panującego w Wielkiej Brytanii przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych" – czytamy w opisie książki.

W powstanie tego polskiego tłumaczenia zaangażowali się młodzi twórcy i promotorzy kultury: autorem tłumaczenia jest Paweł Świerczek, a za wizualną stronę odpowiedzialny jest Marcin Wysocki.

Świerczek podczas spotkania z dziennikarzami wskazał na uniwersalność tematyki książki. "Pomimo że powstała 25 lat temu, to jest wciąż aktualna, również w kontekstach społecznych, których tutaj jest bardzo dużo; wystarczy, że sobie podmienimy uchodźców z Bośni, Margaret Thatcher, Busha, o którym pisze Derek Jarman na to, co się dzieje dzisiaj – mamy książkę współczesną" – mówił.

Derek Jarman to reżyser, malarz, poeta. Był jednym z pionierów filmowego postmodernizmu oraz tzw. nowego kina queerowego, które na początku lat 90. poszukiwało nowej estetyki do opowiadania o mniejszościach seksualnych i wszelkiej odmienności. Do jego najbardziej znanych filmów należą: "Caravaggio", "Ostatni Anglicy" oraz "Blue".

Jarman kręcił też teledyski m.in. dla grupy Sex Pistols.

Całą jego twórczość łączy kolor; fascynacja Jarmana kolorem objawia się w niemal wszystkich jego dziełach.

Jarman zmarł w 1994 r. w wyniku powikłań związanych z AIDS. Pomimo postępujących problemów ze wzrokiem, tworzył niemal do końca swojego życia. Ponoć ostatnim kolorem, który widział, był błękitny – stąd tytuł jego ostatniego filmu - "Blue".

Instytucja Filmowa Silesia Film to instytucja kultury samorządu woj. śląskiego. (PAP)

akp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL