Polacy na frontach II wojny światowej

11.04.2017

"Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1944”

autor: Tomasz Robaczewski, Hubert Ronek
"Wojenna odyseja Antka Srebrnego. Kocioł Falaise" "Wojenna odyseja Antka Srebrnego. Kocioł Falaise"

Akcja kolejnych przygód Antka Srebrnego toczy się w 1944 r. podczas bitwy o Monte Cassino, inwazji aliantów w Normandii oraz największej operacji z udziałem wojsk powietrznodesantowych – „Market Garden”.

W 4. części przygód Antka Srebrnego „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944” – Bitwa pod Monte Cassino 1944 r.” oddziały polskie szykują się do bitwy o klasztor Monte Cassino. W przygotowaniach bierze udział nawet „kapral Wojtek” – prawdziwy miś. Niebawem ma się rozpocząć szturm, trzeba więc dostarczyć na czas amunicję.

Kim są „zielone diabły”? Czy należy się ich bać? Kto dołączy do oddziału Antka?

5. zeszyt Wojennej Odysei poświęcony jest bitwie pod Falaise stoczonej w dniach 7-21 sierpnia 1944 r., w której udział wzięła wchodząca w skład II Korpusu Kanadyjskiego 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka.

„17 sierpnia w ramach brytyjskiej operacji „Tractable” dywizja otrzymała zadanie zdobycia miasteczka Chambois i odcięcia tym samym drogi odwrotu ponad 70 tys. żołnierzy niemieckich. Wysłane w tym celu zgrupowanie , dowodzone przez ppłk. Stanisława Koszutskiego, zabłądziło jednak w nocy i znalazło się początkowo o 10 km dalej na południe”.

Antek Srebrny tym razem przebywa na terytorium Francji, gdzie prowadzi działania wywiadowcze w rejonie Falaise. Zostaje jednak uwięziony przez Niemca Kurta Messera. Przyjaciele Antka, Janka i Roman, pod okiem kpr. Puzona przechodzą kurs pancerniacki i wyruszają na front.

Czy zgrupowaniu ppłk. Koszutskiego uda się dołączyć do polskich oddziałów? Czy Antek odzyska wolność i dołączy do przyjaciół? Dlaczego załoga Puzona musi uciekać przed niemieckim Tygrysem? Czy bitwa zakończy się sukcesem?

Tematem 6. numeru komiksu o przygodach Antka Srebrnego jest udział polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji powietrznodesantowej o kryptonimie „Market Garden” przeprowadzonej na terytorium Holandii we wrześniu 1944 r., opartej na ryzykownym planie brytyjskiego marsz. Bernarda Law Montgomery’ego.

„Jedynym dowódcą, który jeszcze podczas narad w Wielkiej Brytanii zgłaszał krytyczne uwagi wobec tego planu, był dowódca 1. SBS gen. Stanisław Sosabowski. Mimo braku dostępu do ściśle tajnych informacji wywiadowczych, w których ostrzegano przed obecnością w rejonie Arnhem i Nijmegen niemieckich wojsk pancernych, trafnie oceniał on założenia przyjęte przez Monty’ego jako nierealne. (…) Jak się już wkrótce okazało, większość obaw zgłaszanych wcześniej przez Sosabowskiego była słuszna. (…) Wdrożenie w życie pomysłu marsz. Montgomery’ego kosztowało życie 12 tys. doskonałych żołnierzy, spowodowało także ogromne straty wśród ludności cywilnej”.

Podczas kolejnej przygody Antek trafia do „małpiego gaju” – ośrodka szkoleniowego 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Largo House w Szkocji, gdzie przechodzi solidne szkolenie pod okiem kpt. Kwaśnicy. Dostaje ważną misję do wykonania i… znów wpada w tarapaty.

Kim jest doktor Grubner? Jak Antek radzi sobie jako spadochroniarz? Czy udaje mu się wykonać rozkaz dowódcy?

„Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1944” to komiks autorstwa Tomasza Robaczewskiego (scenariusz) i Huberta Ronka (rysunek) wydawany pod pilotażem Oddziałowego Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

„Wojenna odyseja Antka Srebrnego” odzwierciedla losy tysięcy Polaków z lat 1939–1944, którzy, mimo przegranej kampanii wrześniowej i represji ze strony dwóch okupantów (III Rzeszy Niemieckiej oraz ZSRS), w każdym zakątku świata gotowi byli stanąć do walki o wolną Polskę. (źródło: IPN)

Podstawowym założeniem serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” jest zachęcenie młodych czytelników do sięgnięcia po inne źródła wiedzy, a nie zastępowanie w nowej, atrakcyjnej formie istniejących już podręczników. Stąd tym razem przedstawione historie konsumują raczej zbiorczą wiedzę dot. losów Polaków w czasie II wojny światowej. W komiksach pojawiają się wprawdzie postacie historyczne takie jak gen. S. Kopański, gen. W. Anders, lub gen. E. Rommel, całość ma jednak charakter „baśniowy” osadzony tylko w ramach prawdziwych zdarzeń.

"Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944", scenariusz Tomasz Robaczewski, rysunek Hubert Ronek, Instytut Pamięci Narodowej

aleb

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL