Kojarząca się stereotypowo z nudnymi debatami i urzędnikami unijnymi Bruksela w weekend zamienia się w miasto jazzu. W kawiarniach, klubach i na świeżym powietrzu odbędzie się ponad 250 koncertów. Polską szkołę jazzu będzie reprezentował Piotr Damasiewicz.
Brukselski Maraton Jazzowy - Brussels Jazz Marathon - odbędzie się po raz 21. Festiwal ma formułę otwartą; wstęp na wszystkie organizowane w jego ramach wydarzenia jest bezpłatny. W tym roku ze względu na niedawne zamachy terrorystyczne koncertom będą towarzyszyć wzmocnione środki bezpieczeństwa.
"Brussels Jazz Marathon to od wielu lat święto jazzu w Brukseli" - powiedziała PAP Maria Winiarska z Instytutu Polskiego przy ambasadzie RP w Belgii.
Koncerty odbywają się od piątku do niedzieli w najważniejszych brukselskich instytucjach kultury, np. w Centrum Flagey, na placach na wolnym powietrzu, w klubach jazzowych czy kawiarniach.
W piątek wieczorem na jednej z głównych, a na pewno największych scen usytuowanej w centrum starego miasta Grande Place wystąpi formacja European Jazz Unit. To właśnie w tej grupie, utworzonej przez mieszczące się w Brukseli instytuty kultury z różnych krajów, zagra pochodzący z Wrocławia Piotr Damasiewicz.
Branżowa prasa określa go jako jednego z najbardziej obiecujących i oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut w 2013 r.
Damasiewicz zwraca uwagę, że jazz pozwala komunikować różne przekazy i przełamywać bariery nawet pomiędzy ludźmi, którzy pochodzą z różnych krajów. "Jazz stał się międzynarodowym językiem, takim jak na całym kontynencie i na świecie jest angielski. To jest język uniwersalny, który był poddany wpływom z całego świata, ale jego rdzeń, jakim jest improwizacja, poczucie rytmu, swingowanie nie zmienił się" - powiedział PAP artysta.
Formacja European Jazz Unit powołana została specjalnie na Brussels Jazz Marathon w celu promowania idei zjednoczonej Europy, znaczenia kultury dla podstaw współczesnego życia społecznego oraz promocji miast - Europejskich Stolic Kultury. W tym roku Europejską Stolicą Kultury jest Wrocław i to swoje rodzime miasto będzie promował nasz trębacz.
Grupa European Jazz Unit powstała w 2013 r. W tym roku tworzy ją siedmiu muzyków z Niemiec, Austrii, Belgii, Estonii, Węgier, Hiszpanii oraz Polski.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ cyk/ mc/