Kultura i sztuka po 1989 roku

24.07.2017

Galeria Bielska BWA pokaże swą kolekcję za granicą

81 prac 52 artystów, które znajdują się w kolekcji sztuki współczesnej Galerii Bielskiej BWA, zobaczą mieszkańcy Zlina w Czechach. To drugi pokaz bielskich zbiorów poza Polską w ich historii – poinformowała dyrektor galerii Agata Smalcerz.

Na wystawie „Po drugiej stronie (lustra)” znajdą się prace powstałe po roku 2000. Zdaniem szefowej bielskiej galerii i jednocześnie kuratorki Agaty Smalcerz, prace rozwijają główny temat, który z jednej strony nawiązuje do powieści Lewisa Carrolla „Po drugiej stronie lustra” i jej surrealistycznych odniesień, a z drugiej - do symboliki lustra jako portretu lub autoportretu.

Autorzy obrazów w większości reprezentują pokolenia urodzone w latach 70., 80. i 90. XX w. „Prezentowane dzieła odnoszą się do takich problemów, jak ciało, uczucie, płeć, rytuał, twórczość, konsumpcja, transcendencja, wszechświat. Większość z nich to prace figuratywne, wielobarwne, ale wśród nich spotkać można dzieła abstrakcyjne. Wśród kilkudziesięciu obrazów pojawia się wideoinstalacja Sławomira Rumiaka, stanowiąca kontrapunkt dla tradycyjnych technik olejnych na płótnie” – powiedziała Smalcerz.

W Zlinie zobaczyć będzie można m.in. obrazy Rafała Borcza, Martyny Czech, Teresy Gołdy-Sowickiej, Bartłomieja Jarmolińskiego, Bartosza Kokosińskiego, Małgorzaty Rozenau, Wilhelma Sasnala, Leona Tarasewicza, Andrzeja Wasilewskiego, Kamili Woźniakowskiej i Karoliny Zdunek.

Na kolekcję sztuki Galerii Bielskiej BWA składają się obrazy, grafiki, rysunki, fotografie, rzeźby, tkaniny i inne obiekty, które są gromadzone niemal od początku istnienia placówki w Bielsku-Białej, czyli od lat 60. Zawiera ponad 900 prac artystów uznanych, klasyków sztuki polskiej, a także młodych twórców.

Znaczna część dzieł została podarowana przez artystów. Duży zbiór został zgromadzony dzięki wsparciu resortu kultury w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”. Od kilku lat Galerii udaje się także pozyskiwać sponsorów, którzy finansują zakup konkretnej pracy do kolekcji. Najczęściej są to obrazy finalistów prestiżowego przeglądu malarstwa współczesnego „Bielska Jesień”.

Wybrane dzieła z kolekcji Galerii Bielskiej BWA pokazywane były kilkakrotnie w Polsce, m.in. w Koszęcinie, Łodzi i Jaworznie. Pierwsza zagraniczna prezentacja miała miejsce wiosną br. w Igławie w Czechach, gdzie eksponowana była w renesansowej kamienicy zaadaptowanej na galerię sztuki. „Współczesne malarstwo ciekawie współgrało tam z architekturą, zwłaszcza bogato malowanymi stropami. W Zlinie, mieście zbudowanym według modernistycznych planów Tomasa Baty, obrazy oglądać można w budynku dawnego kompleksu fabryki butów” ¦ dodała Smalcerz.

Wernisaż wystawy „Po drugiej stronie (lustra)” odbędzie się w czwartek w zlinskiej Regionalnej Galerii Sztuki. Obrazy oglądać będzie można przez miesiąc. (PAP)

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL